Menu

 • SZKOLNY KONKURS ORTOGRAFICZNY „POLSKA PISOWNIA BEZ TAJEMNIC”

  SZKOLNY KONKURS ORTOGRAFICZNY „POLSKA PISOWNIA BEZ TAJEMNIC”

  27 lutego br. odbył się drugi etap Szkolnego Konkursu Ortograficznego „Polska pisownia bez tajemnic”, do którego przystąpili uczniowie oddziałów gimnazjalnych - finaliści pierwszego etapu. Jury w składzie: p. Agnieszka Pazder, p. Renata Konefał, p. Barbara Goclan na podstawie wyników testów ortograficznych wyłoniło laureatów:

  KLASY DRUGIE

  I MIEJSCE

  Emilia Licak

  II MIEJSCE

  Amelia Bartosiak

  III MIEJSCE

  Katarzyna Brzuszek, Julia Gołąbek,
  Dominika Szpunar, Karolina Trawińska

  KLASY TRZECIE

  I MIEJSCE

  Weronika Bulanowska

  II MIEJSCE

  Beata Kiełbowicz

  III MIEJSCE

  Laura Kamińska

  GRATULUJEMY!

  Agnieszka Pazder

 • Spotkania z rodzicami

  Spotkania z rodzicami

  W dniu 15 lutego 2018 r. tj. czwartek, odbędą się spotkania z rodzicami uczniów klas VII oraz II i III gimnazjalnych. O godz. 1600 na małej sali gimnastycznej odbędzie się spotkanie dla rodziców uczniów klas III gimnazjum. Temat spotkania będzie dotyczył procedur i zasad obowiązujących na egzaminie gimnazjalnym. Harmonogram spotkań:

  Klasa Sala Godzina
  7 A 6 1600
  7 B 14 1630
  7 C 13 1600
  2 A 8 1630
  2 B 16 1630
  2 C 17 1630
  3 A 15 1630
  3 B 5 1630

   

  Serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców.

 • Szkolny konkurs literacki Tolerancja

  Szkolny konkurs literacki Tolerancja

  Zapraszamy wszystkich uczniów oddziałów gimnazjalnych i klas VII do udziału w konkursie literackim Tolerancja.

  Zadaniem zainteresowanych uczniów jest napisanie opowiadania, którego myślą przewodnią będzie tolerancja rozumiana jako poszanowanie cudzych praw i cudzej własności; uznanie i akceptacja różnic indywidualnych; umiejętność słuchania, komunikowania się i rozumienia innych; docenianie rozmaitości kultur; otwarcie na cudze myśli i filozofię; ciekawość i nieodrzucanie nieznanego, uznanie, że nikt nie ma monopolu na prawdę (Deklaracja UNESCO).

  Regulamin konkursu w załączeniu.

  REGULAMIN_SZKOLNEGO_KONKURSU_LITERACKIEGO.docx

 • Wyjazd na spektakl teatralny pt. "Opowieść wigilijna".

  Wyjazd na spektakl teatralny pt. "Opowieść wigilijna".

  17 stycznia 2018 roku uczniowie klas siódmych wzięli udział w wyjeździe do Stalowej Woli na spektakl teatralny pt. ,,Opowieść wigilijna” oparty na znanym dziele Karola Dickensa.

  Organizatorką wyjazdu była p. Agnieszka Pazder. Opiekę nad młodzieżą sprawowały też p. Maria Mazur i p. Anna Brzozowska.

  Przedstawienie Teatru Scena Polska z Czeskiego Cieszyna w Stalowej Woli zorganizowała Krakowska Agencja Artystyczna. To kolejny spektakl tego teatru zachwycający stroną wizualną. W ubiegłym  roku uczniowie oddziałów gimnazjalnych mieli okazję oglądać rewelacyjnego „Skąpca” Moliera. Reżyserem i twórcą scenografii obydwu przedstawień był Bogdan Kokotek. I tym razem zachwyciły wszystkich niezwykle funkcjonalne dekoracje. Widzowie dzięki nim poddawali się ułudzie wędrówki w czasie, przenosili się do kolejnych miejsc, w których rozgrywa się akcja sztuki. Piękne kostiumy z epoki przygotowała Agata Kokotek. W głównej roli wystąpił Mariusz Osmelak. Wiarygodnie wcielił się w postać Ebenezera Scrooge’a, oschłego skąpca, przeciwnika Bożego Narodzenia, który pod wpływem odwiedzin kolejnych duchów ulega wewnętrznej przemianie.

  Uczniowie obejrzeli przedstawienie z zainteresowaniem. Nagrodzili je dużymi brawami.

  Agnieszka Pazder

 • Świąteczne życzenia

  Świąteczne życzenia - Obrazek 1

 • SZKOLNY KONKURS ORTOGRAFICZNY „POLSKA PISOWNIA BEZ TAJEMNIC”

  Tradycją naszej szkoły jest coroczna organizacja konkursu ortograficznego. Przebiega on w dwóch etapach. W pierwszym, który odbył się 24 listopada 2017 r., wzięli udział wszyscy uczniowie drugich i trzecich klas gimnazjalnych. Tegorocznych finalistów wyłoniło jury w składzie: p. Agnieszka Pazder, p. Barbara Goclan, p. Renata Konefał. Wezmą oni udział w drugim etapie, który odbędzie się w lutym 2018 r.

  FINALIŚCI

  KLASY DRUGIE

  II a

  II b

  II c

  Amelia Bartosiak

  Fabian Gancarczyk

  Maciej Kucharski

  Katarzyna Brzuszek

  Julia Czerwiec

  Oliwia Dziemianko

  Julia Gołąbek

  Aleksy Gwiazda

  Dawid Kwieciński

  Emilia Licak

  Alicja Narolska

  Karol Rębisz

  Marcin Staszczak

  Dominika Szpunar

  Olga Tomczyk

  Karolina Trawińska

  Julia Krelska

  Aleksandra Urbańska

  KLASY TRZECIE

  III a

  III b

  Wiktoria Czaja

  Aleksandra Kaczak

  Laura Kamińska

  Beata Kiełbowicz

  Rafał Kiełbowicz

  Weronika Bulanowska

  Katarzyna Gil

   

  Agnieszka Pazder

 • Szlachetna paczka
  13.12.2017

  Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Szlachetna paczka.

 • Szlachetna Paczka

  Szlachetna Paczka

  SZLACHETNA PACZKA to najlepiej zorganizowany projekt społeczny w Polsce. W ciągu jednego weekendu milion osób wymienia się rzeczami i całą siłą życzliwości. Mądrość i nowoczesne technologie. Biedni i bogaci. Media i ukryta bieda. Serce i logistyka. SZLACHETNA PACZKA łączy to wszystko. Dlatego nasza szkoła we współpracy z Zespołem Szkół nr 1 w Nowej Dębie zdecydowała o włączeniu się do akcji pomocy najbiedniejszym z naszego terenu. Uczniowie szkół pod opieką pań Haliny Strojek, Agnieszki Wąsik i Agaty Dobrasiewicz zorganizowali zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy w postaci produktów spożywczych, chemii oraz ubrań. Dodatkowo zorganizowali sprzedaż ciasteczek świątecznych własnej roboty, ze sprzedaży których zakupiony został sprzęt AGD. Wszystkim zaangażowanym bardzo dziękujemy za pomoc.

 • "Pomóż dzieciom przetrwać zimę" - akcja charytatywna.

  "Pomóż dzieciom przetrwać zimę" - akcja charytatywna.

  Kolejny raz nasza szkoła wzięła udział w Ogólnopolskiej Akcji Charytatywnej  "Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę", koordynowaną przez Panie Halinę Strojek i Agatę Dobrasiewicz. W dniu 25.11.2017 r. w specjalnie oznakowanych sklepach na terenie miasta Nowa Dęba oraz w siedzibie MGOPS, młodzież szkolna zbierała dary rzeczowe w postaci: zabawek, książek, słodyczy oraz żywności długoterminowej. Zostaną one przekazane najbardziej potrzebującym. Wszystkim bardzo dziękujemy za okazaną pomoc i zrozumienie.

 • Porady zawodoznawcze dla uczniów i rodziców.

  Porady zawodoznawcze dla uczniów i rodziców.

  Infomujemy, że w szkole został uruchomiony punkt konsultacyjny w zakresie doradztwa zawodowego dla uczniów i rodziców. Osoby zainteresowane mogą uzyskać porady w zakresie wyboru szkoły, dalszej ścieżki kształcenia, przyszłego zawodu oraz wykonać diagnozę preferencji zawodowych.

  Punkt będzie otawrty w każdą drugą środę miesiąca od godziny 1300 do godziny 1630 i mieści się w pokoju pedagoga szkolnego, na parterze szkoły. 

  Najbliższe terminy otwarcia to 29 listopada 2017 r. i 13 grudnia 2017 r.

  Porady prowadzi Pani Anna Domagała - doradc zawodowy, pedagog.

  Zapraszamy.

 • Spotkania z rodzicami

  Spotkania z rodzicami

  W dniu 22 listopada 2017 r. tj. środa odbędą się spotkania z rodzicami uczniów klas VII oraz II i III gimnazjum.

  O godzinie 1600 na małej sali gimnastycznej odbędzie się spotkanie dla rodziców uczniów klas III gimnazjum z doradcą zawodowym na temat "Czynniki wpływające na wybór zawodu". Serdecznie zapraszamy.

  KLASA SALA GODZINA
  7 A 6 1630
  7 B 14 1630
  7 C 13 1630
  II A 8 1630
  II B 15 1630
  II C 17 1630
  III A 9 1630
  III B 5 1630

   

 • „Szukam, szukania mi trzeba (…)” czyli wyprawa w Bieszczady…

  „Szukam, szukania mi trzeba (…)” czyli wyprawa w Bieszczady…

  Młodzież można zachęcić do aktywności ruchowej różnymi sposobami. Czasami wystarczy zorganizować wyprawę turystyczną w góry, gdzie trud walki z własnymi słabościami, przeciwnościami przyrody i niedogodnościami może zostać nagrodzone nagrodą  najcenniejszą : wiarą w siebie, w moc przyjaźni i koleżeńskiej współpracy! To wszystko zadziało się na wycieczce w Bieszczady, która odbyła się 2-3 października 2017r., a uczestniczyli w niej uczniowie klasy III a, III b i II b (oddziały gimnazjalne Szkoły Podstawowej nr 2 im. H. Sienkiewicza w Nowej Dębie).

   Poniedziałkowy poranek, godz. 6.00 – wszyscy stawili się punktualnie; humory dopisywały. Jabłonki – wejście na czarny szlak na Łopiennik (1069m.n.p.m) – pogoda słoneczna –„ Buki ustroiły się w cudne jesienne sukienki, górskie naparstnice zniewalały zmysł powonienia cytrynowym zapachem, powietrze wwiercało się do samego mózgu – kryształ…”.

  Muczne – spotkanie oko w oko z prazwierzętami – żubrami.

  Wieczorny ogień i integracja – wzajemne poznawanie.

  Wtorek: niektórzy z zakwasami mięśniowymi, ale w pełnej gotowości – wyprawa z przewodnikiem bieszczadzkim, ratownikiem górskim i ratownikiem medycznym w jednej osobie – p. Marcinem  Wojcieszkiem na Tarnicę (1346m.n.p.m – najwyższy szczyt Bieszczadów), przejście Szerokim Wierchem do Ustrzyk Górnych; po drodze wiatr szkwałowy – 90km/godz.

  Zasłużony obiad w Domu Rekolekcyjnym im. Papieża Jana Pawła II w Ustrzykach Górnych (atmosfera domowa, podobnie jak jedzenie – polecamy!)  i …RADOŚĆ z pokonania swoich słabości, zwycięstwa, dotarcia do celu, wszyscy razem…

  A najcenniejsze to niezwykła przemiana w młodych ludziach, kiedy poczuli się drużyną, grupą, zespołem, kiedy pomagali sobie na szlaku, kiedy odnosili się do siebie z szacunkiem, bo RAZEM osiągnęli CEL !!!

   

  Opiekunowie i organizatorzy wyprawy: p. Edyta Załęska-Magda i p. Zbigniew Wolwowicz


   

 • Spotkania z rodzicami

  Spotkania z rodzicami

  W dniu 21 września 2017 r. w naszej szkole odbędą się spotkania wychowawców z rodzicami uczniów klas VII szkoły podstawowej i klas II i III gimnazjalnych. Porządek spotkań:

  KLASA SALA GODZINA
  VII A 6 1630
  VII B 14 1630
  VII C 13 1630
  II A 8 1630
  II B 16 1800
  II C 17 1630
  III A 9 1630
  III B 5 1600

   

 • Witaj szkoło!

  Witaj szkoło!

  ,, MĄDROŚĆ MUSISZ SAM Z SIEBIE WŁASNĄ DOBYĆ PRACĄ  ‘’

     W dniu 4 września 2017 roku miało miejsce uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018. Rozpoczęto hymnem państwowym wykonanym przez ucznia -  Kornela Posłusznego. Następnie uczniowie klasy II a -  Kornelia Czaja i Maciej Brzuszek  przypomnieli, że z datą 1 września wiąże się ważne wydarzenie historyczne, wybuch II wojny światowej. Przybliżyli oni krótki rys historyczny tamtych dni – głównie kampanii wrześniowej 1939 roku. Dopełnieniem atmosfery uroczystości było wysłuchanie pieśni pt. ,, Biały krzyż” wykonanej w hołdzie poległym za Ojczyznę. Następnym punktem była część artystyczna przygotowana przez uczniów klasy II a pod kierunkiem wychowawcy, pani Barbary Goclan. W tej części programu pojawiła się recytacja, śpiew oraz wspomnienia z wakacji.

  Akademię zakończyło wystąpienie pana wicedyrektora Zbigniewa Wolwowicza, który szczególnie ciepło powitał w murach szkoły uczniów klas siódmych.Dyrektor życzył wszystkim uczniom sukcesów w nowym roku szkolnym, jak najlepszych wyników w nauce, a nauczycielom wytrwałości w nauczaniu i wychowaniu młodego pokolenia.

   Po zakończeniu uroczystości uczniowie wraz z wychowawcami udali się do wyznaczonych klasopracowni.

 • Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018

  Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018

  Uroczystość rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2017/2018 odbędzie się dnia 04 września 2017 r. tj. poniedziałek.

  Uczniowie klas VII oraz  klas II i III gimnazjum spotykają się na mszy św. o godzinie 800 

  w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Nowej Dębie.

  Akademia w budynku szkoły przy ul. Mikołaja Reja 7 - na hali sportowej zaplanowana jest

  na godzinę 900.

  Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów i rodziców.

 • Ksiązki dają ... wolność
  22.06.2017

  Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Ksiązki dają ... wolność.

 • KSIĄŻKI DAJĄ...WOLNOŚĆ

  KSIĄŻKI DAJĄ...WOLNOŚĆ

  KSIĄŻKI DAJĄ...WOLNOŚĆ – happening młodzieży  Gimnazjum nr 1 im. Papieża Jana Pawła II w Nowej Dębie

  Pod takim hasłem młodzież z Gimnazjum nr 1 wyszła w przestrzeń publiczną, by „poruszyć” mieszkańców miasta do ...czytania. Statystyki podają, że ponad 63 % Polaków nie przeczytało w ubiegłym roku ani jednej książki! Młodzi mówią stanowcze NIE takiej rzeczywistości. O zaletach czytania książek można by pisać stronicami - w dzisiejszej jednak dominującej kulturze obrazu – wołanie młodych nabiera szczególnego znaczenia. Dotyczy nie tylko nauczycieli polonistów, dla których wyzwaniem staje się znalezienie kodu porozumienia z pokoleniem cyfrowych tubylców i przekonanie ich o wartości czytania klasyki – nie wystarczy stwierdzenie zwalniające poniekąd z wysiłku – oby czytali cokolwiek. „ Takie Rzeczpospolite będą, jakie młodzieży chowanie” słowa Jana Zamoyskiego wydają sie dziś brzmieć jak przestroga. Wychowanie przez czytanie jest jednym z najskuteczniejszych środków wychowawczych nie tylko w świetle neuronauk, ale i w odwołaniu do ewolucyjnej przeszłości człowieka, który od zawsze snuł opowieści, a te związane z człowiekiem przyswajał najszybciej  -  dlatego tak lubimy plotki. Spośród wszystkich przekazywanych informacji nasz mózg wyłapie tę o człowieku. Wyobraźmy sobie, że podręcznik do historii napisany jest z perspektywy jednego człowieka – o ileż ciekawsze byłyby tak prowadzone zajęcia, na których nauczyciel w sposób poruszający emocje (markery pamięci) - zapoznawałby z przeszłością.

  Jak zatem sprawić, by młodzi czytali? By czytali Polacy?

  Recepta wydaje sie prosta – intuicyjnie stosowana w domu rodzinnym, gdzie
  od małego dziecka  - a nawet w łonie matki - rodzice czytają swoim pociechom. Maluchy nie tyle potrzebują owego czytania, co bliskości i poczucia bezpieczeństwa – na kolanach matki czy ojca większego nie znajdą. Działa nie tylko układ nagrody wydzielający dopaminę - która notabene uzależnia, choć wszyscy jej potrzebujemy -  ale i uruchamia neurony lustrzane, które potem pozwolą  pokonywać przeszkody w życiu dorosłym – dlatego płaczemy, kiedy czytamy poruszające historie i oglądamy filmy. Nietrudno chyba odgadnąć,               że wracamy w życiu do tego, co przyjemne – jeśli czytanie tak kojarzy sie małemu dziecku, w późniejszym wieku też do niego wróci.

  Jeżeli do tego jeszcze dodać, że książki wzmacniają i rozwijają w nas wewnątrzsterowność – co ma znaczenie kluczowe w poszukiwaniu własnego ja, tożsamości kulturowej czy narodowej – czytanie książek  jest wartością bezsprzeczną (w krajach wysoko rozwiniętych książki podawane są nawet na receptę).

  Happening jest kolejną aktywnością podjętą w ramach autorskiego projektu promującego czytelnictwo –„Czytam, więc jestem” koordynowanego przez p. Renatę Konefał i p. Annę Brzozowską.

  Wyjście do publicznej biblioteki, by zapoznać młodzież z funkcjonowaniem katalogów on- line i językiem UKD , przeprowadzenie warsztatów z biblioterapii, organizacja konkursu reklamującego książkę marzeń, przygotowanie wystawy plakatów, prezentacja wyborów czytelniczych znanych w środowisku lokalnym osób, włączenie sie do ogólnopolskiej Nocy Bibliotek, powołanie Formacji Nałogowych Pożeraczy Słowa Pisanego, utworzenia  błoga i strony internetowej miłośników literatury– to działania poprzedzające happening;

  Nie dość, że miło było posłuchać samoistnych dyskusji o książce wśród gimnazjalistów, wymianę opinii na temat ich wyborów to jeszcze nowodębianie mogli spotkać bohaterów literackich z wybranych przez uczniów książek.
  Dzięki pani Marzenie Staniek – rodzica jednej z uczennic mogliśmy także przeprowadzić akcję bookcrossingową – być może Państwo znajdą w banku, na poczcie, na ławce w parku książkę zostawioną przez nas do przeczytania – tylko taka ma przecież wartość , a ukłon ponowny  w stronę nauczycieli i rodziców, by wskazać, jakie  warto przeczytać. Słowo ma moc – o tym wiedzą wszyscy jego pożeracze . Przy naszym stanowisku z książkami zatrzymywali sie zainteresowani mieszkańcy Nowej Dęby, przekazując słowa uznania młodym czytelnikom za podjęcie takiej inicjatywy. Wśród  była także nich pisząca popularny blog pani Bogna, która zapowiedziała, że chętnie przyjdzie na spotkanie do szkoły. Nie obyło sie także bez warsztatu - pod lupę zostały wzięte cytaty z książki D.Chwiejczuka „Czarodzieje mogą wszytko ”, poniżej jeden z nich:

  „Czas ma bardzo ciekawą cechę – płynie indywidualnie dla każdego człowieka. Jednym mija jak mgnienie oka, gdy robią
  coś pasjonującego, zaś innym dłuży się niemożliwie, zwłaszcza gdy na coś bezczynnie czekają. Dlatego warto nauczyć się żyć w rytmie chwil szczęścia.”

  Zadaniem uczniów była interpretacja losowo wybranego cytatu w liściu kapusty....a jak Państwo zinterpretują te słowa ? – oby zachęcająco do czytania...

                                                                                                                                                                                                                                             Renata Konefał

 • W zdrowym ciele zdrowy duch !

  W zdrowym ciele zdrowy duch !

  Zgodnie z myślą jednego z największych filozofów - Arthura Schopenhauera : "Życie polega na ruchu i ruch jest jego istotą" - poddaliśmy się tej ideii i 14 czerwca 2017r. w składzie WYJĄTKOWYM (uczniowie klasy 2a i1b) pod pieczą p. Renaty Konefał i p. Edyty Załęskiej -Magdy wyruszyliśmy na bój! W dosłownym znaczeniu! Walka na kulki z farbą - znana jako paintball - może dostarczyć niezłej adrenaliny, ale też pozwala bliżej poznać samych siebie i siebie nawzajem. Co się pod tym kryje? Umiejętność współpracy w drużynach, poświęcenie, panowanie nad emocjami, empatia, współczucie, duch walki ect. Do walki zagrzewała nas muzyka zespołu Sabaton i było naprawdę GORĄCO! Polecamy wszystkim tę fantastyczna formę aktywności fizycznej, tym bardziej, że organizator p.Przemek - jak na profesjonalistę przystało - zadbał o wszystko!

strona:

Wiadomości

Napisz do nas

 • Gimnazjum nr 1 im. Papieża Jana Pawła II w Nowej Dębie
  ul. M. Reja 7
  39-460 Nowa Dęba
 • (+48) 15-846-20-52

Galeria zdjęć