Menu

 • Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019

  Inauguracja roku szkolnego 2018/2019 rozpocznie się Maszą św. w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Nowej Dębie o godz. 8.00. Uroczysta akademia będzie miała miejsce na hali sportowej w budynku szkoły na ul. Mikołaja Reja 7 dla klas VII, VIII i III gimnazjum o godz. 9.00. 

  Serdecznie zapraszamy wszystkich nauczycieli, pracowników szkoły, uczniów oraz rodziców.

 • Zakończenie roku szkolnego 2017/2018

  22 czerwca 2018 roku na hali sportowej odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. Wzięli w nim udział uczniowie klas VII oraz II i III gimnazjalnych. Spotkanie rozpoczął p. wicedyrektor Zbigniew Wolwowicz, witając zebranych uczniów i nauczycieli. Część artystyczną poprowadzili Martyna Pasek i Dawid Siciarz. Wystąpili w niej również Daniel Rzeszut, Bartosz Maszewski, Eliza Franuszkiewicz, Julia Tomasiewicz.
              Zakończenie roku szkolnego to czas podsumowań. Na spotkaniu przedstawiono uczniów, którzy w klasyfikacji rocznej uzyskali najlepsze wyniki w nauce oraz bardzo dobre lub wzorowe oceny z zachowania:

  KLASA VII A - Martyna Pasek, Jakub Wąsik, Daniel Rzeszut

  KLASA VII B - Patrycja Tłuścik

  KLASA VII C - Julia Rozmus, Maria Wolwowicz

  KLASA II A - Amelia Bartosiak, Paulina Gurdak, Maciej Kucharski

  KLASA II B  - Karolina Trawińska, Julia Gołąbek, Emilia Licak, Olga Tomczyk, Marcin Staszczak, Dawid Kwieciński, Julia Czerwiec, Dominika Szpunar, Maja Sączawa

  KLASA III A - Beata Kiełbowicz, Laura Kamińska

  KLASA III B - Weronika Bulanowska, Katarzyna Gil, Magdalena Niemiec

  Wręczono również nagrody i dyplomy uczestnikom konkursów i zawodów sportowych. Wyróżnione zostały: Beata Kiełbowicz – laureatka konkursu polonistycznego zorganizowanego przez Podkarpackie Kuratorium Oświaty i Karolina Trawińska, która w tym konkursie uzyskała tytuł finalistki.

  Nagrodzono zwycięzców Szkolnego Konkursu Ortograficznego: KLASY DRUGIE - I MIEJSCE - Emilia Licak, II MIEJSCE - Amelia Bartosiak, III MIEJSCE - Katarzyna Brzuszek, Julia Gołąbek, Dominika Szpunar, Karolina Trawińska, KLASY TRZECIE - I MIEJSCE - Weronika Bulanowska, II MIEJSCE - Beata Kiełbowicz, III MIEJSCE - Laura Kamińska.

  Wyróżniono autorów najlepszych prac w Szkolnym Konkursie Literackim „Tolerancja”: I MIEJSCE - Paulina Pyryt, II MIEJSCE - Kornelia Czaja, III MIEJSCE - Laura Kamińska, Diana Kopeć.

  Ogłoszono też wyniki konkursu „Mistrz Frekwencji”: I MIEJSCE – Filip Łeptuch, II MIEJSCE – Maciej Konefał, Bartosz Maszewski, III MIEJSCE – Amelia Bogdan.

  Dyplomy otrzymali laureaci szkolnego konkursu plastycznego „Stop wulgaryzmom”: I MIEJSCE - Eliza Franuszkiewicz, Paulina Kopeć, Martyna Pasek, Magdalena Skimina, Agnieszka Styka, Julia Tomasiewicz, II MIEJSCE - Aurelia Kobylarz, III MIEJSCE - Mateusz Babula, Leon Krząstek, Filip Łeptuch, Dawid Siciarz, Jakub Wąsik.

  Amelia Bartosiak i Laura Kamińska otrzymały wyróżnienia za udział w Międzynarodowym Konkursie Kangur Matematyczny, zaś laureatkami konkursu „Szkolny Mózg” zostały Laura Kamińska, Martyna Pasek i Karolina Trawińska.

  Martyna Pasek i Karolina Trawińska otrzymały nagrody za osiągnięcia w Konkursie Biblijnym.

  Nauczyciele wychowania fizycznego uznali, że w mijającym roku szkolnym najlepsze wyniki sportowe uzyskali: Hubert Kotulski, Łukasz Tkacz, Arkadiusz Serafin, Michał Styka.

              Na zakończenie p. wicedyrektor Zbigniew Wolwowicz pożegnał tegorocznych absolwentów gimnazjum. Podziękował też uczniom klasy VII a za przygotowanie uroczystości oraz nauczycielom odpowiedzialnym za jej przebieg: p. Agnieszce Pazder, p. Andrzejowi Pazderowi, p. Anecie Wojdacz, p. Barbarze Czajkowskiej.

   

  Agnieszka Pazder

 • Pożegnanie uczniów klas III gimnazjalnych

  W środę, 20 czerwca br.  odbyło się uroczyste pożegnanie uczniów klas III gimnazjalnych, którzy właśnie stali się absolwentami. W uroczystości wzięli udział: dyrekcja, nauczyciele, pracownicy szkoły, rodzice. Trzecioklasiści przedstawili program artystyczny, zawierający podsumowanie kilkuletniego pobytu w szkole. Pożegnali się z rówieśnikami i nauczycielami. Podziękowali pedagogom za życzliwość, zrozumienie, uśmiech, za trzy lata wspólnej pracy, za trud włożony w kształcenie i wychowanie. Do podziękowań dołączyli rodzice. Były wiersze, piosenki, bukiety kwiatów. Pożegnaniu towarzyszyły gratulacje, życzenia, wyróżnienia.

 • Wycieczka do Zamościa

  Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wycieczka do Zamościa.

 • Wycieczka do Zamościa i na Roztocze

  Wycieczka do Zamościa i na Roztocze

  W dniach 21 i 22 maja 2018 roku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2  im. Henryka Sienkiewicza w Nowej Dębie udali się na wycieczkę autokarową do Zamościa – miasta wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Młodzież klas VII c i II a pod opieką nauczycieli – pani Barbary Goclan, pani Anny Gurdak i pani Agaty Dobrasiewicz miała okazję zwiedzić wspaniałe zabytki architektury. W programie zwiedzania miasta znalazły się takie obiekty, jak:  Rynek Wielki, Ratusz, kamieniczki, Katedra i kościoły staromiejskie, Rynek Wodny, Pałac Zamoyskich, fortyfikacje i bastiony.

       Podczas zwiedzania bastionu VII atrakcją turystyczną okazał się wystrzał z armaty. Uczestnicy wycieczki obserwowali przygotowania do wystrzału i robili sobie pamiątkowe zdjęcia z artylerzystą    w stroju historycznym.

      Następnie uczniowie udali się autokarem w okolice Suśca – miejscowości, która swoją sławę zawdzięcza malowniczemu przełomowi Tanwi. Młodzież miała okazję przejść przepięknym szlakiem   ,, Szumów”.

       W drugim dniu wycieczki uczniowie zwiedzali piękną uzdrowiskową miejscowość – Krasnobród.

  W programie zwiedzania znalazł się barokowy XVII –wieczny kościół ufundowany przez królową Marię Kazimierę Sobieską. Następnie młodzież udała się do Kaplicy ,, Na wodzie”, gdzie według tradycji ukazała się Matka Boska.

     Kolejnym etapem wycieczki był przejazd do Zwierzyńca - ,, stolicy” Roztocza Środkowego, miejsca, gdzie goście Jana Zamoyskiego polowali na zwierzynę w gęstych kniejach.

     Największą atrakcją było przejście ścieżką spacerową w  Roztoczańskim Parku Narodowym – wejście na Bukową Górę, zejście przez wioskę Sochy i spacer nad stawy Echo, gdzie można było oglądać chlubę RPN – koniki polskie.

       Niezapomniane wrażenia na długo pozostaną w pamięci uczestników wycieczki. Wszystkich, którzy jeszcze tam nie byli, zachęcamy do odwiedzenia wspaniałego miasta Zamościa i okolic.

   

   

   

                                                                                                                                                 Barbara Goclan

   

 • Lekcja historii na żywo - Holokaust .

  Lekcja historii na żywo - Holokaust .

  W dniach 23-24 maja 2018r. odbyła się dwudniowa wycieczka do Krakowa - Oświęcimia. Wzięli w niej udział uczniowie klas drugich i trzecich naszej szkoły. Hasłem przewodnim tej lekcji historii na żywo były słowa Zofii Nałkowskiej :"Ludzie ludziom zgotowali ten los" i miał przypomnieć wszystkim, czym był holokaust, obozy koncentracyjne i okrucieństwo II wojny światowej. Podczas pierwszego dnia wycieczki młodzież miała okazję poznać historię Oskara Schindlera, zwiadzając Muzeum - Fabrykę Schindlera, ale również poddać się logicznym łamigłówkom w Escape Room, odetchnąć w Ogrodzie Botanicznym wśród egzotycznej roślinności, by w końcu spędzić miło wieczór w kawiarni "Dziurawy kocioł", gdzie w krainie Harrego Pottera, przy kremowym napoju dać się porwać magii. Następnego dnia zwiedzaliśmy Muzeum - Obóz Koncentracyjny Auschwitz - Birkenau. Naszym przewodnikiem był p. Krzysztof Antończyk, Nowodębianin, który pracuje w tymże muzeum. Okrucieństwo nazistów, ich bestialstwo i całkowite odhumanizowanie pokazane przez pryzmat widzianych tam obrazów zrobiły mocne wrażenie na wszystkich,,,były łzy... i niezrozumienie...jak można było dopuścić się takiego mordu... I choć była to bolesna lekcja historii, znać ją powinien każdy Polak, każdy Człowiek,bo...:"Kto nie pamięta historii, skazany  jest na jej ponowne przeżycie" (George Santayana).  

                                Edyta Załęska- Magda

 • Stop wulgaryzmom - szkolny konkurs na plakat.

  W kwietniu br. został ogłoszony w naszej szkole konkurs „Stop wulgaryzmom”.

  Był on adresowany do młodzieży klas VII. Zadaniem zainteresowanych uczniów było przygotowanie indywidualnie lub grupowo plakatu wyrażającego sprzeciw wobec obecności wulgaryzmów w naszym języku.

  Jury w składzie: p. Barbara Czajkowska, p. Agata Dobrasiewicz, p. Monika Jabłońska,

  p. Agnieszka Pazder wyłoniło laureatów:

  I MIEJSCE

  Eliza Franuszkiewicz, Paulina Kopeć, Martyna Pasek, Magdalena Skimina, Agnieszka Styka, Julia Tomasiewicz – VII a

  II MIEJSCE

  Aurelia Kobylarz – VII b

  III MIEJSCE

  Mateusz Babula, Leon Krząstek, Filip Łeptuch, Dawid Siciarz,
  Jakub Wąsik – VII a

   

  GRATULACJE!

  Agnieszka Pazder

 • Spotkania z rodzicami

  Spotkania z rodzicami

  W dniu  25 kwietnia 2018 r. w naszej szkole odbędą się spotkania z rodzicami uczniów klas VII i klas gimnazjalnych Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Nowej Dębie. O godzinie 1600 na małej sali gimnastycznej z rodzicami uczniów klas VII i II gimnazjalnych spotka się Pani Ewa Monika Szczepan, dyrektor Poradni Psychologiczno Pedagogicznej w Nowej Dębie. Tematem spotkania będzie cyberprzemoc i zagrożenia w sieci internetowej. Około godziny 1630 rodzice spotkają się z wychowawcami klas.

  KLASA SALA GODZINA
  7 A 6 1630
  7 B 14 1630
  7 C 13 1630
  2 A 8 1630
  2 B 16 1630
  2 C 17 1630
  3 A 9 1630
  3 B 5

  1630

   

  Serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców.

   

 • Poloniści górą

  Poloniści górą

  Dwie uczennice naszej szkoły osiągnęły wielki sukces w konkursie polonistycznym organizowanym przez Podkarpackie Kuratorium Oświaty. Karolina Trawińska z klasy II a została finalistką. Beata Kiełbowicz z III a uzyskała tytuł laureatki i dlatego jest zwolniona z egzaminu gimnazjalnego z języka polskiego - otrzyma z tego przedmiotu 100% punktów.

  Główny temat konkursu wyznaczały dwa cytaty:

  „Wolność kocham i rozumiem”
  Bogdan Łyszkiewicz

  Ludzie, których od dzieciństwa wychowywano w zasadach wolności, rozpoznaje się nie po męstwie czy bogactwie, czy po innych tego rodzaju dobrach, lecz najwyraźniej po wartości tego, co mówią”
  Isokrates

   

  Karolina i Beata przeszły trzy etapy, podczas których musiały wykazać się znajomością literatury wykraczającej poza program gimnazjum, m.in. utworów: Hobbit, czyli tam i z powrotem Johna R. R. Tolkiena, Quo vadis Henryka Sienkiewicza, Antygona Sofoklesa, Ziele na kraterze Melchiora Wańkowicz, Pismo Święte, też znajomością wybitnych dzieł plastycznych, filozoficznych, filmów, spektakli teatralnych. Ponadto wyróżniły się szeroką wiedzą i umiejętnościami z zakresu gramatyki polskiej, teorii literatury, różnych form wypowiedzi, w tym eseju.

  Na ostatnim etapie nasze uczennice znalazły się wśród najlepszych ok. stu uczniów województwa podkarpackiego. Serdecznie gratulujemy Karolinie i jej opiekunce p. Renacie Konefał oraz Beacie, którą do konkursu przygotowała p. Agnieszka Pazder.

  G1

 • Konkurs "Stop wulgaryzmom"

  REGULAMIN KONKURSU
  realizowanego w ramach programu „Dwójka na falochronie”
  na najciekawszy plakat pod hasłem: „Stop wulgaryzmom”

   

  Organizator: Szkoła Podstawowa nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Nowej Dębie.

  Adresaci konkursu: uczniowie klas VII.

  Cele konkursu:

  - propagowanie kultury języka polskiego,
  - walka z wulgaryzmami,
  - podnoszenie kultury osobistej uczniów,
  - rozwijanie kreatywności i zdolności artystycznych młodzieży.

  Przedmiot oceny konkursowej: plakat propagujący język wolny od wulgaryzmów wykonany indywidualnie lub grupowo - technika dowolna, format minimum A4.

  Oceniane będą:
  - zgodność z tematyką konkursu,
  - oryginalny pomysł,
  - walory artystyczne,
  - estetyka wykonania pracy.

   

  Dyskwalifikacji będą podlegały prace łamiące zasady regulaminu, zawierające wulgaryzmy, a także plagiaty.

  Termin konkursu: 16.04.2018 r.- 30.04.2018 r.
  Prace konkursowe należy złożyć do 30. 04. 2018 r. u wychowawców klas VII.

  Jury: nauczyciel plastyki, wychowawcy klas VII.

  Sposób i termin ogłoszenia wyników: wyniki zostaną przedstawione w ciągu dwóch tygodni od terminu składania prac w formie ogłoszenia - na korytarzu szkolnym oraz na stronie internetowej szkoły.

  Ekspozycja prac: wystawa na korytarzu szkolnym.

  Nagrody: laureaci konkursu otrzymają pozytywne uwagi z zachowania, oceny celujące z plastyki oraz dyplomy.

  Marzena Zöllner
  Agnieszka Pazder
  Monika Jabłońska
  Agata Dobrasiewicz

 • Święty Janie Pawle II, pamiętamy.

  Święty Janie Pawle II, pamiętamy.

     W dniu 5 kwietnia 2018 roku o godzinie 17- tej  w naszej szkole miała miejsce uroczysta wieczornica  poświęcona rocznicy śmierci Jana Pawła II . W tym roku obchodziliśmy 13  już rocznicę odejścia Karola Wojtyły do domu Ojca. W uroczystości uczestniczyli: wicedyrektor szkoły pan Zbigniew Wolwowicz, nauczyciele oraz uczniowie naszej szkoły.

    Program artystyczny został przygotowany przez młodzież klas siódmych i gimnazjum pod kierunkiem pani Barbary Goclan i księdza Marka Drwiły. Na montaż słowno – muzyczny złożyły się recytacje wierszy, piosenki, utwory w wersji instrumentalnej oraz przygotowana specjalnie na tę uroczystość dekoracja. 

   Treści przedstawione przez młodzież przybliżyły nam sylwetkę Ojca Świętego, który w roku 1978 został powołany na stolicę Piotrową w Rzymie jako Papież Jan Paweł II.

  Karol Wojtyła z pełnym oddaniem wypełniał Boże posłannictwo, ale cały czas powracał myślami w ojczyste strony – do Polski.

   Papieża Jana Pawła II pamiętamy przede wszystkim jako człowieka wielkiej miłości, który pochylał się nad każdym potrzebującym pomocy. Znamy Go z licznych pielgrzymek do różnych zakątków świata. Wspominamy Ojca Świętego jako wspaniałego nauczyciela, Papieża niosącego nadzieję, człowieka walczącego o pokój na świecie i jedność pomiędzy narodami. W sobotę 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21:37 Jan Paweł II odszedł do domu Ojca. Cały świat, a szczególnie ojczyzna Karola Wojtyły – Polska, pogrążył się w żałobie.

    Młodzież naszej szkoły, oddając hołd wielkiemu Polakowi, przygotowała  uroczystość poświęconą upamiętnieniu śmierci Jana Pawła II. W tym roku uczniowie klasy siódmej i gimnazjum przedstawili ciekawy program skłaniający do zadumy i refleksji nad sensem życia i jego przemijaniem.

  W montażu słowno – muzycznym wzięli udział uczniowie:

  Tymiński Wojciech – klasa II C – recytacja

  Kwaśnik Gabriela –klasa II A –recytacja

  Tomczyk Bartłomiej - klasa II C –recytacja

  Janiak Martyna –klasa II A –recytacja

  Maszewski Bartosz –klasa VII A –recytacja

  Siciarz Dawid– klasa VII A –recytacja

  Steczkiewicz Patryk –klasa III B –recytacja

  Płaza Dawid –klasa II C –recytacja

  Kucharski Maciej – klasa II A –recytacja

  Miłaszewicz Eliza – klasa II C – recytacja

  Kotulski Hubert – klasa III A – recytacja

  Siwiec Daria – klasa II A - recytacja

  Uroczystość uświetnił śpiew chóru dziewcząt w składzie:

  Brzuszek Katarzyna –klasa II B

  Czerwiec Julia – klasa II B

  Grdeń Aleksandra –klasa III A

  Pasek Martyna –klasa VII A

  Franuszkiewicz Eliza – klasa VII A

  Rozmus Julia –klasa VII C

  oraz Gancarczyk Fabian z klasy II A.

    W programie wykorzystano piosenki:,, Wadowice, moje miasto”, ,,Abba, Ojcze”, ,, Tak mówił Papież”, ,,Potrzebuje Cię Chrystus”, ,,Polskie kwiaty”. Podczas wieczornicy mogliśmy także usłyszeć wspaniałe wykonanie ulubionej pieśni Jana Pawła II pt. ,,BARKA”.  Ponadto treści programu ubogaciła instrumentalna wersja ,,Bogurodzicy” w wykonaniu ucznia z klasy II B – Marcina Staszczaka. Całą uroczystość doskonale poprowadzili konferansjerzy w osobach: Oliwii Dziemianko– uczennicy z klasy II B i Macieja Brzuszka – ucznia klasy II A.

      Po zakończeniu wieczornicy  wicedyrektor, pan Zbigniew Wolwowicz podziękował młodzieży za wspaniałą uroczystość a na ręce nauczycieli przygotowujących uczniów złożył serdeczne gratulacje.

   

                                                                                     Barbara Goclan

 • Konkurs fryzjerski
  07.04.2018

  Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Konkurs fryzjerski.

 • Młodzi fryzjerzy

  Młodzi fryzjerzy

  W dniu 23 marca 2018r. uczniowie klas siódmych i gimnazjalnych Szkoły Podstawowej nr 2 w Nowej Dębie wzięli udział w konkursie fryzjerskim o tematyce „Fryzura ślubna” . Szkołę reprezentowali:

  1. Aleksandra Urbańska kl. II c , Aleksandra Stróż (modelka) kl. II c

   

  1. Maja Sączawa kl. II b, Klaudia Wilk (modelka) kl. II b

   

  1. Agnieszka Zagajska kl. III b, Oliwia Zalińska (modelka) kl. III a

   

  1. Olga Tomczyk kl. II b, Gołąbek Julia (modelka) kl. II b

   

  1. Martyna Pasek kl. VII a, Paulina Kopeć (modelka) kl. VII a

   

  1. Fabian Gancarczyk kl. II a, Kornel Posłuszny (model) kl. II a

   

   

  Celem konkursu było:

   

   - rozwijanie wśród młodzieży zainteresowań fryzjerstwem oraz popularyzacja i pogłębianie wiedzy fryzjerskiej,

  - ukazanie walorów pracy fryzjera, jako formy działalności artystycznej,

  - umożliwienie łączenia wiedzy i wyobraźni z umiejętnościami praktycznymi,

  - podnoszenie własnych umiejętności i kreatywności w tworzeniu wymyślonego wizerunku.

  W konkursie oceniano:

  1. Estetykę i precyzję wykonania fryzury,
  2. Zgodność makijażu, stroju i dodatków do tematu konkursu,
  3. Pomysłowość i kreatywność,  
  4. Ład i porządek na stanowisku pracy,

  W imprezie wzięło udział 24 zespoły, z czego….

  III miejsce w kategorii szkół podstawowych i klas gimnazjalnych zajęła para : Oliwia Zalińska, Agnieszka Zagajska, a para Aleksandra Urbańska, Aleksandra Stróż otrzymały nagrodę publiczności. Wielką sympatię widowni zyskała nasza męska para: Fabian Gancarczyk, Kornel Posłuszny – byli jedynymi „męskimi” uczestnikami konkursu. Otrzymali wyróżnienie Jury.

  Konkurs był bardzo dobrze zorganizowany: stanowiska pracy na hali sportowej, poczęstunek, patronat dyrekcji ZS Nr2 w Nowej Dębie. Od uczestników wymagane było duże zaangażowanie: własne akcesoria i kostiumy. Było bardzo przyjemnie: połączenie dobrej zabawy z wytężoną pracą. Opiekunem naszych uczniów była pani Maria Mazur.

  Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym oraz uczestnikom gratulujemy.

   

 • Wesołych Świąt Wielkanocnych

  Wesołych Świąt Wielkanocnych - Obrazek 1

 • Przerwa świąteczna

  Przerwa świąteczna - Obrazek 1

 • Podróż do starożytnych Chin czyli ósmy cud świata w Stalowej Woli

  Podróż do starożytnych Chin czyli ósmy cud świata w Stalowej Woli

  Ósmy cud świata – takim mianem określana jest chińska armia składająca się z tysięcy żołnierzy z terakoty, słynnych wojowników strzegących grobowca pierwszego cesarza Chin. Już od 4 lutego 2018 r. można było obejrzeć w  stalowowolskim Muzeum wystawę pełnowymiarowych replik tych znanych na całym świecie figur chińskiej Armii Terakotowej. Ich odnalezienie, przypadkowo dokonane w 1974 roku przez wieśniaków kopiących studnię, przyczyniło się do jednego z największych wydarzeń archeologicznych XX wieku. Niezwykłe odkrycie, które okazało się wspaniałą nekropolią cesarza Qin, wpisane zostało w 1987 roku na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

  Tę niezwykłą wystawę mieli okazję obejrzeć uczniowie naszej szkoły - uczniowie klas 7c, 2a, 2b i 2c - którzy 23 marca 2018r. pod opieką p. Renaty Konefał i p. Edyty Załęskiej - Magdy udali sie do Regionalnego Muzeum w Stalowej Woli, gdzie odbywała się wystawa replik słynnych na cały świat wojowników Armii Terakotowej. Naszym przewodnikiem był p. Marek Wiatrowicz, który w arcyciekawy sposób przybliżył słuchaczom historię wielkiego imperatora z dynastii Qin - cesarza Shi Huanga, który zjednoczył antyczne Chiny, dając tym samym początek współczesnemu państwu chińskiemu. Młodzież mogła dowiedzieć się także , co zawdzięczamy starożytnym Chinom - jakie wynalazki i odkrycia (proch, papier, jedwab) i  poznać bliżej ich filozofię życia ( filozofia "drogi rozwoju"). Na zadawane pytania nasi uczniowie odpowiadali celnie i błyskotliwie, a na uwagę zasłużyli  Emilka Licak i Marcin Staszczak (uczniowie klasy 2b), których wiedza i spostrzegawczość zwróciła uwagę naszego przewodnika.

  Po obejrzeniu wystawy uczniowie wzięli udział w warsztatach rękodzielniczych, na których mogli nauczyć się wiązać chińskie węzełki szczęścia ( co do łatwych zadań wcale nie należało - tym większa satysfakcja dla tych, którym się to udało!)

  Wycieczka ta była znakomitą okazją do poznania jednej z najstarszych cywilizacji, jej osiągnięć, a przede wszystkim dziejów pierwszego władcy Chin i fascynującej historii powstania terakotowej armii. 

 • Wycieczka do Oceanarium
  18.03.2018

  Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wycieczka do Oceanarium.

 • Wycieczka do Oceanarium

  Wycieczka do Oceanarium

  W dniu 8 marca uczniowie klas 7b i 7a oraz klas gimnazjalnych brali udział w wycieczce przyrodniczej do Oceanarium w Zagnańsku.

  Celem wycieczki było zwiedzanie obiektu, w którym w akwariach o pojemności 290 000 litrów zgromadzono ponad 500 gatunków zwierząt żyjących w 13 różnych biotopach na całym świecie. Największą atrakcją były żywe okazy rekinów, płaszczek, węgorzy elektrycznych oraz kolorowych ryb raf koralowych. Ciekawostką były modele przedziwnych ryb żyjących w największych głębinach oceanicznych. Podczas udziału w warsztatach uczniowie mieli okazję poznać wiele interesujących faktów dotyczących budowy i zwyczajów rekinów, konstruowali również modele pęcherzy pławnych ryb i poznawali zasadę ich działania. Kolejnym punktem wycieczki było odwiedzenie jednego z najstarszych i największych dębów w Polsce - "Bartka", którego wiek ocenia się na ok. 700 lat a obwód jego pnia wynosi prawie 10 m. Następnie uczniowie zwiedzali rezerwat geologiczny "Kadzielnia" w Kielcach, w którym oprócz kilku jaskiń  odkryto niezwykle cenne znaleziska paleontologiczne - skamieniałości zwierząt morskich sprzed 350 mln lat.  Ostatnim punktem wycieczki był spacer po Kielcach i ulicy H. Sienkiewicza - jednej z wizytówek tego miasta.

  Organizatorem wycieczki była p. Monika Jabłońska, opiekę nad uczniami sprawowały również p. Maria Mazur i p. Anna Brzozowska.

  Monika Jabłońska

 • Młodzi recytatorzy

  Młodzi recytatorzy

  XIV KONFRONTACJE RECYTATORSKIE

   

   

      Dnia  14 marca 2018 roku uczniowie naszej szkoły  wzięli udział w XIV  Konfrontacjach

  Recytatorskich organizowanych przez Samorządowy Ośrodek Kultury w Nowej Dębie.

  Konkurs odbył  się w trzech kategoriach wiekowych.

     W kategorii szkół gimnazjalnych i klas siódmych wystąpili :

   

  1. Cyma Dobromiła z klasy VII c – opiekun artystyczny p. Barbara Goclan
  2. Kamińska Laura z klasy III a gimnazjum – opiekun artystyczny p. Agnieszka Pazder
  3. Kieraga Wiktoria z klasy VII c – opiekun artystyczny p. Barbara Goclan
  4. Licak Emilia z klasy II b gimnazjum – opiekun artystyczny p. Renata Konefał
  5. Maszewski Bartosz z klasy VII a – opiekun artystyczny p. Agnieszka Pazder
  6. Pluta Fabiana z klasy VII c – opiekun artystyczny p. Barbara Goclan
  7. Rozmus Julia z klasy VII c – opiekun artystyczny p. Barbara Goclan
  8. Rzeszut Daniel z klasy VII a – opiekun artystyczny p. Agnieszka Pazder
  9. Siwiec Daria z klasy II a gimnazjum – opiekun artystyczny p. Barbara Goclan
  10. Sudoł Joanna z klasy VII c – opiekun artystyczny p. Barbara Goclan

   

     Nasi  uczniowie zaprezentowali wysoki poziom umiejętności recytatorskich, co pozwoliło im zdobyć dwa  wyróżnienia , pierwsze i trzecie miejsce w kategorii szkół gimnazjalnych i klas siódmych  oraz nagrodę specjalną za najlepszą recytację tekstu Zbigniewa Herberta.

   

  I miejsce w interpretacji utworów Herberta zdobyła Dobromiła Cyma.

   

  W kategorii szkół gimnazjalnych i klas siódmych:

   

  I miejsce zajęła Wiktoria Kieraga

  III miejsce zajęła Fabiana Pluta

   

  Wyróżnienia otrzymali:

   

  Daria Siwiec

  Bartosz Maszewski

   

    Jury konkursu podziękowało wszystkim uczestnikom za udział, a zwycięzcom i wyróżnionym pogratulowało sukcesu.

     Każdy uczeń otrzymał pamiątkowy dyplom, zwycięzcy zaś nagrody książkowe, które wręczył dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury w Nowej Dębie -  pan Krystian Rzemień.

   

   

   

                                                                                                                                                     Barbara Goclan

strona:

Wiadomości

Napisz do nas

 • Szkoła Podstawowa Nr 2 w Nowej Dębie - oddziały Gimnazjum nr 1 im. Papieża Jana Pawła II
  ul. M. Reja 7
  39-460 Nowa Dęba
 • (+48) 15-846-20-52

Galeria zdjęć