Menu

 • „Książki są lustrem - widzisz w nich to, co już masz w sobie...”- Noc Bibliotek w naszej szkole.

  „Książki są lustrem - widzisz w nich to, co już masz w sobie...” pisał Carlos Ruiz Zafon –  o prawdziwości  tych słów mogliśmy się przekonać podczas niezwykłego spotkania, na którym owo lustro zaczęło odzwierciedlać słowa uczniów Gimnazjum nr 1 w Nowej Dębie i  okazało się , że Noc Bibliotek musi zamienić się na co najmniej jeszcze trzy noce…  Trudno sie dziwić, kiedy w jednym miejscu spotyka sie tak twórcza i zaangażowana grupa młodych ludzi,  którzy chcą  porozmawiać o książce, wybranej spośród wielu  i opowiedzieć, o tym, co najbardziej w niej  poruszyło …. Noc  Bibliotek  rozpoczęła  sie słowami wiersza „Ankieta” ks. Jana Twardowskiego, który konfrontując  nas z oczywistością często  niezauważaną, zadaje  pozornie proste pytania , czy  „nie dziwi cię mądra niedoskonałość/  przypadek starannie przygotowany/ niepokój dobroci/opieka drzew/przyjaźń zwierząt/ radość głuchoniema/ zwątpienie podjęte z ufnością/prawda nareszcie prawdziwa” …  zmuszając do refleksji, żeby „ przestać” wreszcie „pisać ” a „zacząć czytać” – bo przecież  tak naprawdę czytamy nie tylko słowo, lecz cały świat…. –  i wtedy, kiedy patrzymy w niebo, przepowiadając pogodę, i patrząc na rozwijające się pąki budzącej się do życia przyrody … i kiedy patrzymy  na drugiego człowieka, który jest księgą najtrudniejszą, bo każdego dnia otwiera sie na innej stronie...a sztuką ogromną jest dobrze tę stronę odczytać …. I mimo, że uczestników było tylko 12, to klimat spotkania i potencjał ich uczestników zaowocował  powołaniem Formacji Nałogowych Pożeraczy Słowa Pisanego, utworzeniem bloga, na którym uczniowie będę mogli pisać o książkach oraz strony internetowej grupy.

  Wyjątkowość lubujących się w czytaniu młodych docenił także dyrektor naszej szkoły pan Zbigniew Wolwowicz, który poniekąd zainspirował uczniów do stworzenia takiej grupy i zaszczycił nas swoją obecnością, aktywnie w spotkaniu uczestnicząc. W żywej, barwnej narracji z dozą właściwego sobie dystansu, humoru i życzliwości przedstawił treść ostatnio przeczytanej książki, która mogłaby się wydawać zbyt poważna nastolatków  - „ Ludzie w czasach Jezusa” Szymona  Hołowni (dochód z tej książki został przeznaczony na dożywianie dzieci krajów Afryki). Przystępnie napisana książka pokazuje, w jaki sposób przyjmowana była wiara w  czasach biblijnych na różnych szerokościach geograficznych świata - uświadamia  np. jak wytłumaczyć na Polinezji  pojęcie żłób, jeśli takowe słowo wśród tamtejszej ludności nie jest znane – narodziny Jezusa w muszli , może więc brzmieć nieco egzotycznie, ale i zachęcająco, by takich ciekawostek odnaleźć więcej, sięgając do lektury książki.

  Dyrektor zgodził się także zainaugurować podczas naszej Nocy Bibliotek akcję -„Nowodębska Półka Czytelnicza ”, przygotowując 10 wybranych przez siebie książek. Celem tej akcji jest dzielenie się wyborami czytelniczymi znanych w środowisku lokalnych ludzi, którzy polecają  wartościowe książki - co w dzisiejszym świecie  przemieszania  się wysokiej i niskiej kultury – efekt jej homogenizacji - i nadmiaru  - jest istotnym elementem wartościującym  i porządkującym świat.

  Następnie każdy z uczestników przedstawił swoją książkę, która go w jakiś sposób poruszyła i zachęcał do jej przeczytania, prezentując – często w sposób teatralny -  wybrany fragment .

  Na Nocy Bibliotek zaplanowano trzy warsztaty – ze względu jednak na magię spotkania - „Pożeracze Słowa” nie mogli przestać mówić o książce - i czas, który zdawał się zatrzymać w miejscu, szybko przeminął - toteż  dwa kolejne spotkania przeprowadziliśmy w innym terminie.

  Pierwszy  warsztat związany był z plastyczną interpretacją dzieła - kreatywności jednak nie zabrakło także przy tworzeniu nowej książki , którą prezentowano w odcinkach, łącząc w logiczną całość namalowane obrazki swoich kolegów i koleżanek.

  Kolejny warsztat związany był  z umiejętnością dostrzegania daru, którym jest każdy następny dzień… Połączenie zabawy i refleksji to najlepszy sposób, aby młodzi ludzie sami dochodzili do pewnych prawd…- udział w wyścigu z łyżeczka pełną oliwy w zestawieniu z opowiadaniem Bruno Ferrero „365 krótkich opowiadań dla ducha”  traktującym o bardzo bogatym królu, który nie potrafił  już się już cieszyć ze zwykłych rzeczy, bo miał przesyt wszystkiego… może dać do myślenia.  Nietypowy tor przeszkód – z elementami sztuki, muzyki, słowa i form życia pod różna postacią …uczniowie pokonywali, skupiając się głownie na tym, żeby być pierwszym, jak to w zawodach sportowych. A przecież po drodze był i piękny obraz, i  skrzypce,  i jajko, wrzos i kamień , słowo i puste krzesło, przy którym mogli się zatrzymać tak po prostu, jak czasem w życiu trzeba się zatrzymać ….Czy goniąc za doczesnymi dobrami, nie gubimy w życiu tego,  co naprawdę jest ważne? Czy  skupiając się tylko na osiągnięciu celu, przestajemy  dostrzegać  zwyczajne piękno świata i drugiego człowieka?

  Spotkanie było magiczne w jak najbardziej czarodziejskim znaczeniu tego słowa ( nawet ptaki rozpoczęły swój wieczorny  koncert, choć było już po 21 godzinie…) –  rozmowa, czas  spędzony z otwartymi umysłami  w sposób twórczy i niecodzienny, dzielnie się własnym refleksami i przemyśleniami  -  nie wpisują się w żadną z ocen szkolnych, bo są …bezcenne i miejmy nadzieję zaowocują ciekawymi inicjatywami. Trzeci warsztat związany właśnie z interpretacją cytatów mądrej książki Dariusza Chwiejczuka „Czarodzieje mogą wszystko” odbył się podczas happeningu  - „Książki dają wolność” w połączeniu z akcją bookcrossingową „Weź tę książkę, przeczytaj, podaj dalej…”

                                                                                                                            Renata Konefał

 • Puchar Polski w Nordic Walking - Kolbuszowa 2017

  Juz kolejny rok z rzędu nasi uczniowie reprezentowali  szkołę na prestiżowych zawodach w Nordic Walking, które odbyły się 3 czerwca 2017r. w Kolbuszowej  w ramach Pucharu Polski. Pogoda dopisała, zarówno ta atmosferyczna, jak i duchowa. A taki zestaw gwarantuje niewątpliwy sukces! Tak też było -  Aleksandra Wójtowicz z czasem 00:38:12 zajęła miejsce V w swojej kategorii wiekowej, podobnie jak Paulina Pyryt z czasem 00:52:43,a na miejscu XI ulokowała się Żaneta Piechota z czasem 00:43:31. Przykład zawsze idzie z góry, więc opiekun naszych zawodniczek - p. Edyta Załęska-Magda - również pokazała ducha walki, zajmując miejsce IV w swojej kategorii wiekowej z czasem 00:38:36.

  Wszystkim zawodniczkom składamy zasłużone gratulacje!

 • Szkolny konkurs wiedzy o Janie Pawle II

  II ETAP SZKOLNEGO KONKURSU WIEDZY
  O JANIE PAWLE II

  pod hasłem
  Nie ma większego bogactwa w narodzie nad światłych obywateli

  odbędzie się 20 czerwca br. (wtorek) o godz. 10. 45
  na hali sportowej.

   

  Agnieszka Pazder, Anna Gurdak, ks. Marek Drwiła

 • Wyniki I etapu szkolnego konkursu wiedzy o Janie Pawle II

  30 maja 2017 r. odbył się w naszym gimnazjum pierwszy etap SZKOLNEGO KONKURSU WIEDZY O JANIE PAWLE II pod hasłem: Nie ma większego bogactwa w narodzie nad światłych obywateli. Zgodnie z regulaminem komisja konkursowa w składzie: ks. Marek Drwiła, p. Agnieszka Pazder, p. Anna Gurdak na podstawie wyników testu wyłoniła 10 finalistów, którzy wezmą udział w drugim etapie.

  Oto lista finalistów i ich wyniki:

   

  1.  Paulina Gurdak – 39, 5 p.
  2.  Monika Szczęch – 35 p.
  3.  Wojciech Tymiński – 35 p.
  4.  Weronika Bulanowska – 34,5 p.
  5.  Dawid Dzióba – 34 p.
  6.  Żaneta Piechota – 34 p.
  7.  Emilia Licak – 33 p.
  8.  Karolina Trawińska – 32,5 p.
  9.  Patrycja Gil – 32 p.
  10.  Magdalena Trzeciak – 32 p.

   

   

  Agnieszka Pazder

 • Spotkanie z muzyką.

  Kontakt z muzyką "na żywo" to najlepsza lekcja, doświadczenie sztuki na własnej skórze. Mini koncert p. Jacka Albina Ostrowskiego z Przemyśla - gitarzysty klasycznego - niewątpliwie dostarczył wiele estetycznych, muzycznych wrażeń. W repetruarze znalazły się zarówno utwory z różnych epok historycznych, jak i przeboje z zakresu muzyki rozrywkowej. Spotkanie odbyło się 19 maja 2017r., a uczestniczyli w nim głównie uczniowie klas pierwszych i drugich. Dla niektórych mógł to być początek wspaniałej przygody z muzyką. Jeśli tak - cel został osiągnięty!

  Edyta Załęska-Magda

 • Łukasz Rybak – najlepszy polonista naszego gimnazjum

  Uczeń naszej szkoły, Łukasz Rybak, został finalistą konkursu polonistycznego organizowanego przez Podkarpackie Kuratorium Oświaty. Główny temat konkursu wyznaczały dwa cytaty:

  Z rzeczy świata tego zostaną tylko dwie,
  Dwie tylko: poezja i dobroć... i więcej nic...

  Cyprian Norwid
  Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj!
  Św. Paweł (Rz. 12,21)

  Łukasz przeszedł trzy etapy, podczas których musiał wykazać się znajomością literatury wykraczającej poza program gimnazjum, m.in. utworów Prometeusz Johanna Wolfganga Goethego, Hobbit, czyli tam i z powrotem Johna R. R. Tolkiena, Quo vadis Henryka Sienkiewicza, Słowik i róża Oscara Wilde’a, Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu, Pan Tadeusz Adama Mickiewicza, Ziele na kraterze Melchiora Wańkowicza, znajomością wybitnych dzieł malarskich, filozoficznych, też filmów, piosenek, tekstów publicystycznych. Ponadto wykazał się szeroką wiedzą z zakresu gramatyki polskiej, teorii literatury, różnych form wypowiedzi.

  Na ostatnim etapie znalazł się wśród najlepszych ok. stu uczniów naszego województwa. Ostatecznie uzyskał tytuł finalisty. Serdecznie gratulujemy Łukaszowi i jego opiekunce p. Agnieszce Pazder.

  G1

 • 25.05.2017

  Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wycieczka w Góry Pieprzowe.

 • Wycieczka w Góry Pieprzowe

  W dniu 24 maja uczniowie klasy III B i III A uczestniczyli w przyrodniczej wycieczce do Sandomierza. Celem wyjazdu było przede wszystkim poznanie wyjątkowych walorów przyrodniczych Rezerwatu Gór Pieprzowych, który mimo, że położony tak blisko naszej miejscowości, często bywa pomijany na trasach wycieczek do Sandomierza. Warto jednak tam zajrzeć, gdyż Góry Pieprzowe są najstarszymi górami w Polsce, powstałymi z łupków kambryjskich przed 500 mln lat. Ten niewielki obszar wzniesiony nad Wisłą w pobliżu Sandomierza to również ciekawostka florystyczna - występuje tu naturalnie 15 gatunków dzikiej róży. Zaobserwować można również mnóstwo gatunków ptaków, w tym ptaki drapieżne oraz rzadkiego bociana czarnego. W lecie można natknąć się na żmije zygzakowate wygrzewające się na suchych, trawiastych stokach. Z samych gór rozciąga się również piękna panorama doliny Wisły i starej części Sandomierza.

  Uczniowie zwiedzali także inną atrakcję przyrodniczą, jaką jest lessowy Wąwóz Królowej Jadwigi położony w samym Sandomierzu. Niestety kapryśna tego dnia pogoda nie pozwoliła na dokładniejsze poznawanie uroków tego miejsca. Ostatnim punktem wycieczki był spacer po Rynku Starego Miasta.

  Organizatorem wycieczki była p. Monika Jabłońska, opiekę nad uczniami sprawowała również p. Anna Czerwiec.

 • Szkolny konkurs wiedzy o Janie Pawle II

  Zapraszamy wszystkich uczniów gimnazjum do wzięcia udziału w konkursie dotyczącym naszego patrona – Jana Pawła II.

  Główne cele konkursu to popularyzacja wiedzy o życiu i nauczaniu Papieża Polaka, kształtowanie postawy szacunku wobec Ojca Świętego i kultywowanie pamięci o Nim.

  Konkurs będzie przebiegał w dwóch etapach. W pierwszym, który odbędzie się 30 maja 2017 r., wezmą udział wszyscy uczniowie szkoły, rozwiązując test. W drugim etapie, turnieju wiedzy, weźmie udział 10 uczniów, którzy uzyskają największą liczbę punktów z testu. Trzej najlepsi uczniowie w turnieju zostaną wyróżnieni cennymi nagrodami.

  Pomysłodawcą konkursu i fundatorem nagród jest ks. Marek Drwiła. Wraz z nim za organizację całości odpowiedzialne są p. Agnieszka Pazder i p. Anna Gurdak.

  Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem.

  REGULAMIN-JPII_pdf.pdf

  Agnieszka Pazder

 • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wycieczka do Włoch.

 • Niezwykła wycieczka do Włoch

  W dniach od 8 do 13 maja br. 50 uczniów klas gimnazjalnych wzięło udział w niezwykłej wycieczce do Włoch. Organizatorem wycieczki był ks. Marek Drwiła. Opiekunami: p. Marzena Zöllner, p. Halina Strojek oraz p. Agata Koper. Celem wycieczki było nie tylko poznanie historii i dziedzictwa kulturowego włoskich miast – Asyżu, Rzymu, Watykanu, ale przede wszystkim oddanie czci patronowi naszej szkoły poprzez pochylenie się i modlitwę nad grobem papieża Jana Pawła II.  Wycieczka rozpoczęła się zwiedzeniem Wiednia oraz góry Kahlenberg, gdzie uczestniczyliśmy we mszy świętej.  Podczas podróży nocnej oglądaliśmy filmy, słuchaliśmy muzyki oraz rozmawialiśmy. Drugi dzień we Włoszech uczniowie spędzili w Mirabilandii – największego na Rivierze Adriatyckiej parku atrakcji i rozrywki. Kolejny dzień spędziliśmy w Asyżu. Zwiedziliśmy Bazylikę Matki Bożej Anielskiej, Bazylikę św. Franciszka,  kościół św. Klary. Wieczorem udaliśmy się na spacer nad Morze Adriatyckie. W czwartym dniu naszej podróży zwiedziliśmy Rzym, w którym mogliśmy  zobaczyć największy amfiteatr świata – Koloseum, a także Forum Romanum, czyli rynek z czasów rzymskich. Widzieliśmy Panteon , który kiedyś był świątynią wszystkich bogów cesarstwa rzymskiego, Fontannę Di Trevi, do której niektórzy wrzucali monetę, by zgodnie z legendą powrócić do Rzymu, Schody Hiszpańskie, Piazza Navona, Bazylikę Św. Jana na Lateranie, Kapitol, Plac Hiszpański, Ogród Różany oraz Ogród Pomarańczowy. Następnego dnia udaliśmy się do Watykanu. Na wszystkich wielkie wrażenie zrobił plac oraz Bazylika Św. Piotra, w której znajduje się miejsce spoczynku Jana Pawła II a także największe dzieła Michała Anioła. Następnie udaliśmy się spacerem po włoskich uliczkach, zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia oraz znalazł się czas na zamówienie pizzy, z której słyną Włochy. Wrażenia z Włoch były wspaniałe, zostały wspomnienia i mnóstwo zdjęć.

  Agata Koper

 • Warszawa w odcieniach zieleni... wycieczka do stolicy.

  Jednym z głównych zadań edukacyjnych szkoły jest przyspasabianie młodych ludzi do procesu samokształcenia. Najefektywniej można to robić na szkolnych wycieczkach i tak właśnie było na wycieczce do Warszawy, która miała miejsce 24-25 kwietnia 2017r. Dzięki odpowiednio skonstruowanemu programowi młodzież miała okazję zobaczyć stolicę z nieco innej strony. Bo kto by pomyślał, że w tak wielkiej aglomeracji miejskiej można odnaleźć oazy zieleni i spokoju, zobaczyć cudowny świat fauny i flory, odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku, zatrzymać się na chwilę i zapragnąć zgłębić i zrozumieć świat... Te i inne doznania przeżywaliśmy w Ogrodzie Botanicznym na dachu biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, jednego z największych tego typu ogrodów w Europie, w warszawskim Ogrodzie Zoologicznym pośród zwierząt, w Parku Krasińskich, gdzie pod osłoną nocy pojawiły  się efemeryczne obrazy, w centrum  historycznego tchnienia zabytkowych kamienic na Starym Mieście, gdzie każdy mógł dotknąć ścian najwęższej w Europie kamieniczki (2 metry)... i spotkać znanego youtubera. A że zmysłowość idzie w parze z fizycznością nie zabrakło również atrakcji sportowych - Park Trampolin okazał się miejscem, gdzie przestawała działać siła grawitacji, a ilość wykonanych tam  salt zapewnić powinna doczesne miejsce naszej grupie w Księdze Guinessa. Był Stadion Narodowy i mierzenie się z nieznaną skalą wielkości - maleńkie telebimy nad płytą główną okazały się mieć wielkość mieszkania, a w wannach  z lodem, gdzie po zawodach sportowcy pozbywaja się zakwasów, chcieli posiedziec co niektórzy. Całość dopełnił luxus hostelu na Długiej, który na tę noc stał się naszym w całości prywatnym hotelikiem i domowa kuchnia z ekoproduktami.

  O tym, że wycieczka spełniła oczekiwania uczniów świadczyć może pytanie jednego z nich, zadane  podczas jej  trwania : "Kiedy jeszcze przyjedziemy do Warszawy?"

  Kierownik wycieczki:p. Edyta Załęska - Magda

  opiekunowie :p. Renata Konefał,p. Ewa Siwczuk-Cyma  p. Maciej Staszczak

 • Kształtowanie patriotycznych postaw - Akademia z okazji 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

  " W imię Boga w Trójcy Świętej jedynego. Stanisław August z bożej łaski i woli narodu Król Polski (...) niniejszą konstytucję uchwalamy i tę całkowicie za świętą, za niewzruszoną deklarujemy (...)."

  Konstytucja 3 Maja została uchwalona w 1791 roku przez Sejm Czteroletni pod nazwą "Ustawa rządowa". Była to pierwsza w Europie, a druga w świecie po Stanach Zjednoczonych ustawa zasadnicza, będąca bardzo śmiałą, jak na owe czasy, próbą zreformowania ustroju Polski szlacheckiej w duchu nowych ideałów wieku oświeconego.

  Takie  treści wypełniły ten niezwykły dzień, upamiętniający wielkie i znaczące wydarzenie w życiu naszej zniewolonej Ojczyzny, jakim było uchwalenie Konstytucji 3 Maja! Nastrój akademii, podniosłość chwili i bardzo dojrzała postawa młodych aktorów - uczniów klas  1b i 2a - oddała w pełni wagę tamtych wydarzeń.Cała uroczystość, przygotowana pod okiem p. Renaty Konefał , p. Edyty Załęskiej- Magdy i p. Ewy Siwczuk-Cymy niewątpliwie przypomniała skrawek naszej polskiej historii i zmusiła do refleksji nad zagadnieniem patriotyzmy dzisiaj - o czy również wspomniał w swoim wystąpieniu dyrektor naszej szkoły - p. Zbigniew Wolwowicz.

   

 • Gimnazjaliści ratują życie dzieci w Afryce ? Projekt UNICEF-u „Wszystkie kolory świata”

  Gimnazjaliści ratują życie dzieci w Afryce ?

  Czy to możliwe ? Ależ tak –  uczniowie Gimnazjum nr 1 im. Papieża Jana Pawła II w Nowej Dębie  uratowali życie 108. dzieci, przystępując do ogólnopolskiego projektu UNICEF-u „Wszystkie kolory świata” . W IV edycji projektu wzięło udział ponad 1000 polskich szkół, a ogólnie zebrano 880 tysięcy zł z przeznaczeniem na zakup szczepionek ratujących życie dzieci. W naszej szkole już od kilku lat treści edukacji globalnej są wdrażane  w ciekawy sposób, ukazując współzależności i sprawczości pojedynczej osoby na poprawę życia mieszkańców drugiej półkuli. Warto wspomnieć roczny projekt realizowany z Polską Akcją  Humanitarną uwieńczony ogólnoszkolnym marszem pod hasłem: „ Zmień swój styl życia, a zmienisz świat na lepsze ” czy też przystąpienie do akcji  PAH- u: „Studnia dla Południa”, „Akcja. Edukacja.”– uczniowie uczestniczyli w warsztatach z adekwatnej i nieadekwatnej pomocy humanitarnej, dostępu do wody i żywności. Fair trade, odpowiedzialny konsument, mądre użytkowanie wody i energii, wspieranie lokalnych przedsiębiorców, łamanie stereotypów i rzetelna wiedza to główne założenia edukacji globalnej. Oczywiście, zawsze można podjąć aktywność, której celem jest pomoc innym – kształtowanie empatii i wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka są jednym z najważniejszych celów edukacji młodego pokolenia, bo kto chciałby żyć w świecie ludzi myślących tylko o sobie i swoich interesach?

  W tym roku uczniowie gimnazjum zgłębiali wiedzę na temat realiów życia dzieci w szarpanej domowymi wojnami Angoli:

  „Dzięki  projektowi większość z nas zrozumiała, że trzeba pomagać innym. To tylko i aż trochę cierpliwości, współpracy i myśl, że ratuje się życie dziecka… Jedna lalka może  uratować życie kilkorga dzieci, które tak jak my , chcą się kształcić, rozwijać,  a dzięki nam ich marzenia mogą się  spełnić…"Ola Zięba z II a

  Głównym zadaniem projektowym było uszycie lalki reprezentującej kulturę wybranego kraju, na temat którego  uczniowie przygotowali prezentację multimedialną, uwzględniając zwyczaje, tradycje, ciekawostki. Uczestnicząc w warsztatach krawieckich pod opieką jednego z rodziców – pani Lucyny Zalińskiej i pomocy pani Aliny Serafin – uczniowie kształcili nie tylko umiejętność pracy w grupie i odpowiedzialności za wykonane zadanie, ale także z dużym zaangażowaniem zdobywali potrzebne materiały do ich wykonania.  

  Na spotkaniu podsumowującym realizację projektu swoją obecnością zaszczycił nas wiceburmistrz pan Leszek Mirowski oraz dyrektor naszej szkoły pan Zbigniew Wolwowicz. Burmistrz bardzo pozytywnie oceniając projekt, poddał myśl, że warto by było odszukać w kulturze innych państw polskie akcenty. Być może pomysł stanie się inspiracją tematu projektu nie tylko dla naszej szkoły? Licznie przybyli  także zaproszeni rodzice uczniów – samych uczestników projektu było aż 33. Po prezentacji projektu uczniowie sprzedawali  swoje małe dzieła (zdjęcia w załączeniu) - bo tak należy nazwać ich lalki, uwzględniając wkład pracy i zaangażowanie, a kwotę 1085  przesłano na zakup szczepionek na konto UNICEF-u. Koordynatorami projektu byli pani Renata Konefał i pani Ewa Siwczuk – Cyma .

  „Warto podejmować takie akcje – mówi Agnieszka Zagajska z II a - nie tylko wzbogacamy swoją wiedzę i umiejętności, ale  możemy naprawdę  uratować ludzkie życie – a czy jest na to  cena?"

  Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom.

                                                                                                 Koordynatorzy : Renata Konefał, Ewa Siwczuk- Cyma

 • Spotkania z rodzicami

  W dniu 27 kwietnia 2017 r. w naszej szkole odbędą się spotkania z rodzicami. Harmonogram przedstawia się następująco:

  KLASA SALA GODZINA
  I A 8 1630
  I B 17 1630
  I C 16 1630
  II A 13 1630
  II B 5 1530
  III A 6 1630
  III B 14 1630
  III C 9 1630

   

  Po spotkaniach z wychowawcami odbędzie się spotkanie z rodzicami uczniów wyjeżdżających na wycieczkę do Włoch.

  W spotkaniu będzie uczestniczył przedsawiciel biura podróży oraz opiekunowie. Spotkanie odbędzie się o godz. 1715 na małej sali gimnastycznej.  

 • Wielkanocne życzenia

 • Akademia z okazji 12 rocznicy śmierci Jana Pawła II

  3 kwietnia 2017 roku uczniowie naszego gimnazjum uczestniczyli w akademii zorganizowanej w Samorządowym Ośrodku Kultury z okazji rocznicy śmierci patrona szkoły – Jana Pawła II. Główną ideą uroczystości było przybliżenie młodzieży postaci wielkiego Polaka i jego przesłania. Uczniowie Aleksandra Pogoda, Michał Czachor, Łukasz Rybak, Hubert Zięba przedstawili scenki z życia Karola Wojtyły, dziękowali za spuściznę, która jest życiowym kierunkowskazem dla kolejnych pokoleń. Aleksandra Smaroń i Kuba Kieraga recytowali jego wiersze. Magdalena Trzeciak, Ewa Pęczek, Patrycja Gil i Monika Szczęch zaprezentowali utwory poświęcone postaci wielkiego Polaka. Dzięki prezentacji multimedialnej uczniowie poznali ważne myśli pochodzące z pism Papieża i jego przemówień. Całość wzbogaciły wokalne występy Julii Czerwiec, Katarzyny Brzuszek i Kornela Posłusznego.

  Uroczystość została przygotowana przez p. Agnieszkę Pazder, p. Andrzeja Pazdera i ks. Marka Drwiłę. Scenografię opracowała p. Ewa Siwczuk – Cyma.

  Agnieszka Pazder

 • Słodko – gorzki Molier

  4 kwietnia 2017 roku młodzież z klas drugich i trzecich naszego gimnazjum wzięła udział w wyjeździe do Stalowej Woli na spektakl teatralny pt. ,,Skąpiec”, oparty na klasyce literatury światowej, wybitnym dziele słynnego komediopisarza – Moliera.

  Organizatorką wyjazdu była p. Agnieszka Pazder. Opiekę nad młodzieżą sprawowały też p. Maria Mazur i p. Renata Dudek.

  Przedstawienie teatralne w Stalowej Woli zorganizowała Krakowska Agencja Artystyczna. Spektakl Teatru Scena Polska z Czeskiego Cieszyna wyreżyserował Bogdan Kokotek, również autor scenografii, której ciekawym elementem była scena obrotowa, umożliwiająca efektowną zmianę miejsca i dynamizująca akcję. Piękne kostiumy z epoki przygotowała Agata Kokotek. W roli tytułowej wystąpił Tomasz Kłaptocz. Wiarygodnie wcielił się w postać Harpagona, chorobliwie skąpego ojca, który jest bezwzględny wobec swoich dzieci. Spektakl był bardzo zabawny, pełen sytuacyjnych gagów, w pewnym zakresie uwspółcześniony. Wizja reżysera, choć uwzględnia gorzką wymowę utworu dotyczącą natury ludzkiej, zdecydowanie eksponuje komediową słodycz – to zresztą zapowiada maksyma z plakatu: „Życie jest krótkie, niech będzie słodkie”.

  Uczniowie obejrzeli przedstawienie z zainteresowaniem. Nagrodzili je dużymi brawami na zakończenie.

   

  Agnieszka Pazder

Wiadomości

Napisz do nas

 • Gimnazjum nr 1 im. Papieża Jana Pawła II w Nowej Dębie
  ul. M. Reja 7
  39-460 Nowa Dęba
 • (+48) 15-846-20-52

Galeria zdjęć