Menu

 • Niezwykła wycieczka do Włoch

  W dniach od 8 do 13 maja br. 50 uczniów klas gimnazjalnych wzięło udział w niezwykłej wycieczce do Włoch. Organizatorem wycieczki był ks. Marek Drwiła. Opiekunami: p. Marzena Zöllner, p. Halina Strojek oraz p. Agata Koper. Celem wycieczki było nie tylko poznanie historii i dziedzictwa kulturowego włoskich miast – Asyżu, Rzymu, Watykanu, ale przede wszystkim oddanie czci patronowi naszej szkoły poprzez pochylenie się i modlitwę nad grobem papieża Jana Pawła II.  Wycieczka rozpoczęła się zwiedzeniem Wiednia oraz góry Kahlenberg, gdzie uczestniczyliśmy we mszy świętej.  Podczas podróży nocnej oglądaliśmy filmy, słuchaliśmy muzyki oraz rozmawialiśmy. Drugi dzień we Włoszech uczniowie spędzili w Mirabilandii – największego na Rivierze Adriatyckiej parku atrakcji i rozrywki. Kolejny dzień spędziliśmy w Asyżu. Zwiedziliśmy Bazylikę Matki Bożej Anielskiej, Bazylikę św. Franciszka,  kościół św. Klary. Wieczorem udaliśmy się na spacer nad Morze Adriatyckie. W czwartym dniu naszej podróży zwiedziliśmy Rzym, w którym mogliśmy  zobaczyć największy amfiteatr świata – Koloseum, a także Forum Romanum, czyli rynek z czasów rzymskich. Widzieliśmy Panteon , który kiedyś był świątynią wszystkich bogów cesarstwa rzymskiego, Fontannę Di Trevi, do której niektórzy wrzucali monetę, by zgodnie z legendą powrócić do Rzymu, Schody Hiszpańskie, Piazza Navona, Bazylikę Św. Jana na Lateranie, Kapitol, Plac Hiszpański, Ogród Różany oraz Ogród Pomarańczowy. Następnego dnia udaliśmy się do Watykanu. Na wszystkich wielkie wrażenie zrobił plac oraz Bazylika Św. Piotra, w której znajduje się miejsce spoczynku Jana Pawła II a także największe dzieła Michała Anioła. Następnie udaliśmy się spacerem po włoskich uliczkach, zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia oraz znalazł się czas na zamówienie pizzy, z której słyną Włochy. Wrażenia z Włoch były wspaniałe, zostały wspomnienia i mnóstwo zdjęć.

  Agata Koper

 • Warszawa w odcieniach zieleni... wycieczka do stolicy.

  Jednym z głównych zadań edukacyjnych szkoły jest przyspasabianie młodych ludzi do procesu samokształcenia. Najefektywniej można to robić na szkolnych wycieczkach i tak właśnie było na wycieczce do Warszawy, która miała miejsce 24-25 kwietnia 2017r. Dzięki odpowiednio skonstruowanemu programowi młodzież miała okazję zobaczyć stolicę z nieco innej strony. Bo kto by pomyślał, że w tak wielkiej aglomeracji miejskiej można odnaleźć oazy zieleni i spokoju, zobaczyć cudowny świat fauny i flory, odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku, zatrzymać się na chwilę i zapragnąć zgłębić i zrozumieć świat... Te i inne doznania przeżywaliśmy w Ogrodzie Botanicznym na dachu biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, jednego z największych tego typu ogrodów w Europie, w warszawskim Ogrodzie Zoologicznym pośród zwierząt, w Parku Krasińskich, gdzie pod osłoną nocy pojawiły  się efemeryczne obrazy, w centrum  historycznego tchnienia zabytkowych kamienic na Starym Mieście, gdzie każdy mógł dotknąć ścian najwęższej w Europie kamieniczki (2 metry)... i spotkać znanego youtubera. A że zmysłowość idzie w parze z fizycznością nie zabrakło również atrakcji sportowych - Park Trampolin okazał się miejscem, gdzie przestawała działać siła grawitacji, a ilość wykonanych tam  salt zapewnić powinna doczesne miejsce naszej grupie w Księdze Guinessa. Był Stadion Narodowy i mierzenie się z nieznaną skalą wielkości - maleńkie telebimy nad płytą główną okazały się mieć wielkość mieszkania, a w wannach  z lodem, gdzie po zawodach sportowcy pozbywaja się zakwasów, chcieli posiedziec co niektórzy. Całość dopełnił luxus hostelu na Długiej, który na tę noc stał się naszym w całości prywatnym hotelikiem i domowa kuchnia z ekoproduktami.

  O tym, że wycieczka spełniła oczekiwania uczniów świadczyć może pytanie jednego z nich, zadane  podczas jej  trwania : "Kiedy jeszcze przyjedziemy do Warszawy?"

  Kierownik wycieczki:p. Edyta Załęska - Magda

  opiekunowie :p. Renata Konefał,p. Ewa Siwczuk-Cyma  p. Maciej Staszczak

 • Kształtowanie patriotycznych postaw - Akademia z okazji 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

  " W imię Boga w Trójcy Świętej jedynego. Stanisław August z bożej łaski i woli narodu Król Polski (...) niniejszą konstytucję uchwalamy i tę całkowicie za świętą, za niewzruszoną deklarujemy (...)."

  Konstytucja 3 Maja została uchwalona w 1791 roku przez Sejm Czteroletni pod nazwą "Ustawa rządowa". Była to pierwsza w Europie, a druga w świecie po Stanach Zjednoczonych ustawa zasadnicza, będąca bardzo śmiałą, jak na owe czasy, próbą zreformowania ustroju Polski szlacheckiej w duchu nowych ideałów wieku oświeconego.

  Takie  treści wypełniły ten niezwykły dzień, upamiętniający wielkie i znaczące wydarzenie w życiu naszej zniewolonej Ojczyzny, jakim było uchwalenie Konstytucji 3 Maja! Nastrój akademii, podniosłość chwili i bardzo dojrzała postawa młodych aktorów - uczniów klas  1b i 2a - oddała w pełni wagę tamtych wydarzeń.Cała uroczystość, przygotowana pod okiem p. Renaty Konefał , p. Edyty Załęskiej- Magdy i p. Ewy Siwczuk-Cymy niewątpliwie przypomniała skrawek naszej polskiej historii i zmusiła do refleksji nad zagadnieniem patriotyzmy dzisiaj - o czy również wspomniał w swoim wystąpieniu dyrektor naszej szkoły - p. Zbigniew Wolwowicz.

   

 • Gimnazjaliści ratują życie dzieci w Afryce ? Projekt UNICEF-u „Wszystkie kolory świata”

  Gimnazjaliści ratują życie dzieci w Afryce ?

  Czy to możliwe ? Ależ tak –  uczniowie Gimnazjum nr 1 im. Papieża Jana Pawła II w Nowej Dębie  uratowali życie 108. dzieci, przystępując do ogólnopolskiego projektu UNICEF-u „Wszystkie kolory świata” . W IV edycji projektu wzięło udział ponad 1000 polskich szkół, a ogólnie zebrano 880 tysięcy zł z przeznaczeniem na zakup szczepionek ratujących życie dzieci. W naszej szkole już od kilku lat treści edukacji globalnej są wdrażane  w ciekawy sposób, ukazując współzależności i sprawczości pojedynczej osoby na poprawę życia mieszkańców drugiej półkuli. Warto wspomnieć roczny projekt realizowany z Polską Akcją  Humanitarną uwieńczony ogólnoszkolnym marszem pod hasłem: „ Zmień swój styl życia, a zmienisz świat na lepsze ” czy też przystąpienie do akcji  PAH- u: „Studnia dla Południa”, „Akcja. Edukacja.”– uczniowie uczestniczyli w warsztatach z adekwatnej i nieadekwatnej pomocy humanitarnej, dostępu do wody i żywności. Fair trade, odpowiedzialny konsument, mądre użytkowanie wody i energii, wspieranie lokalnych przedsiębiorców, łamanie stereotypów i rzetelna wiedza to główne założenia edukacji globalnej. Oczywiście, zawsze można podjąć aktywność, której celem jest pomoc innym – kształtowanie empatii i wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka są jednym z najważniejszych celów edukacji młodego pokolenia, bo kto chciałby żyć w świecie ludzi myślących tylko o sobie i swoich interesach?

  W tym roku uczniowie gimnazjum zgłębiali wiedzę na temat realiów życia dzieci w szarpanej domowymi wojnami Angoli:

  „Dzięki  projektowi większość z nas zrozumiała, że trzeba pomagać innym. To tylko i aż trochę cierpliwości, współpracy i myśl, że ratuje się życie dziecka… Jedna lalka może  uratować życie kilkorga dzieci, które tak jak my , chcą się kształcić, rozwijać,  a dzięki nam ich marzenia mogą się  spełnić…"Ola Zięba z II a

  Głównym zadaniem projektowym było uszycie lalki reprezentującej kulturę wybranego kraju, na temat którego  uczniowie przygotowali prezentację multimedialną, uwzględniając zwyczaje, tradycje, ciekawostki. Uczestnicząc w warsztatach krawieckich pod opieką jednego z rodziców – pani Lucyny Zalińskiej i pomocy pani Aliny Serafin – uczniowie kształcili nie tylko umiejętność pracy w grupie i odpowiedzialności za wykonane zadanie, ale także z dużym zaangażowaniem zdobywali potrzebne materiały do ich wykonania.  

  Na spotkaniu podsumowującym realizację projektu swoją obecnością zaszczycił nas wiceburmistrz pan Leszek Mirowski oraz dyrektor naszej szkoły pan Zbigniew Wolwowicz. Burmistrz bardzo pozytywnie oceniając projekt, poddał myśl, że warto by było odszukać w kulturze innych państw polskie akcenty. Być może pomysł stanie się inspiracją tematu projektu nie tylko dla naszej szkoły? Licznie przybyli  także zaproszeni rodzice uczniów – samych uczestników projektu było aż 33. Po prezentacji projektu uczniowie sprzedawali  swoje małe dzieła (zdjęcia w załączeniu) - bo tak należy nazwać ich lalki, uwzględniając wkład pracy i zaangażowanie, a kwotę 1085  przesłano na zakup szczepionek na konto UNICEF-u. Koordynatorami projektu byli pani Renata Konefał i pani Ewa Siwczuk – Cyma .

  „Warto podejmować takie akcje – mówi Agnieszka Zagajska z II a - nie tylko wzbogacamy swoją wiedzę i umiejętności, ale  możemy naprawdę  uratować ludzkie życie – a czy jest na to  cena?"

  Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom.

                                                                                                 Koordynatorzy : Renata Konefał, Ewa Siwczuk- Cyma

 • Spotkania z rodzicami

  W dniu 27 kwietnia 2017 r. w naszej szkole odbędą się spotkania z rodzicami. Harmonogram przedstawia się następująco:

  KLASA SALA GODZINA
  I A 8 1630
  I B 17 1630
  I C 16 1630
  II A 13 1630
  II B 5 1530
  III A 6 1630
  III B 14 1630
  III C 9 1630

   

  Po spotkaniach z wychowawcami odbędzie się spotkanie z rodzicami uczniów wyjeżdżających na wycieczkę do Włoch.

  W spotkaniu będzie uczestniczył przedsawiciel biura podróży oraz opiekunowie. Spotkanie odbędzie się o godz. 1715 na małej sali gimnastycznej.  

 • Wielkanocne życzenia

 • Akademia z okazji 12 rocznicy śmierci Jana Pawła II

  3 kwietnia 2017 roku uczniowie naszego gimnazjum uczestniczyli w akademii zorganizowanej w Samorządowym Ośrodku Kultury z okazji rocznicy śmierci patrona szkoły – Jana Pawła II. Główną ideą uroczystości było przybliżenie młodzieży postaci wielkiego Polaka i jego przesłania. Uczniowie Aleksandra Pogoda, Michał Czachor, Łukasz Rybak, Hubert Zięba przedstawili scenki z życia Karola Wojtyły, dziękowali za spuściznę, która jest życiowym kierunkowskazem dla kolejnych pokoleń. Aleksandra Smaroń i Kuba Kieraga recytowali jego wiersze. Magdalena Trzeciak, Ewa Pęczek, Patrycja Gil i Monika Szczęch zaprezentowali utwory poświęcone postaci wielkiego Polaka. Dzięki prezentacji multimedialnej uczniowie poznali ważne myśli pochodzące z pism Papieża i jego przemówień. Całość wzbogaciły wokalne występy Julii Czerwiec, Katarzyny Brzuszek i Kornela Posłusznego.

  Uroczystość została przygotowana przez p. Agnieszkę Pazder, p. Andrzeja Pazdera i ks. Marka Drwiłę. Scenografię opracowała p. Ewa Siwczuk – Cyma.

  Agnieszka Pazder

 • Słodko – gorzki Molier

  4 kwietnia 2017 roku młodzież z klas drugich i trzecich naszego gimnazjum wzięła udział w wyjeździe do Stalowej Woli na spektakl teatralny pt. ,,Skąpiec”, oparty na klasyce literatury światowej, wybitnym dziele słynnego komediopisarza – Moliera.

  Organizatorką wyjazdu była p. Agnieszka Pazder. Opiekę nad młodzieżą sprawowały też p. Maria Mazur i p. Renata Dudek.

  Przedstawienie teatralne w Stalowej Woli zorganizowała Krakowska Agencja Artystyczna. Spektakl Teatru Scena Polska z Czeskiego Cieszyna wyreżyserował Bogdan Kokotek, również autor scenografii, której ciekawym elementem była scena obrotowa, umożliwiająca efektowną zmianę miejsca i dynamizująca akcję. Piękne kostiumy z epoki przygotowała Agata Kokotek. W roli tytułowej wystąpił Tomasz Kłaptocz. Wiarygodnie wcielił się w postać Harpagona, chorobliwie skąpego ojca, który jest bezwzględny wobec swoich dzieci. Spektakl był bardzo zabawny, pełen sytuacyjnych gagów, w pewnym zakresie uwspółcześniony. Wizja reżysera, choć uwzględnia gorzką wymowę utworu dotyczącą natury ludzkiej, zdecydowanie eksponuje komediową słodycz – to zresztą zapowiada maksyma z plakatu: „Życie jest krótkie, niech będzie słodkie”.

  Uczniowie obejrzeli przedstawienie z zainteresowaniem. Nagrodzili je dużymi brawami na zakończenie.

   

  Agnieszka Pazder

 • Sukcesy recytatorów

  W Samorządowy Domu Kultury w Nowej Dębie 15 marca 2017 r. odbyły się XIII Konfrontacje Recytatorskie. Głównymi celami konkursu są: popularyzacja i promocja talentów recytatorskich, kształtowanie wrażliwości na piękno języka polskiego, inspirowanie do poszukiwań artystycznych. Tradycyjnie z naszej szkoły w konkursie wzięła udział liczna grupa.

  W kategorii wiekowej gimnazjalistów pierwsze miejsce zajęła Magdalena Trzeciak, która recytowała wiersz Bolesława Leśmiana „Urszula Kochanowska”. Gratulujemy zwycięstwa Madzi i jej opiekunce p. Agnieszce Pazder – zwłaszcza że i inni prowadzeni przez nią uczniowie zostali docenieni: Kuba Kieraga zajął III miejsce, a Żaneta Piechota zdobyła wyróżnienie. Ponadto II miejsce zajęła Zofia Kubicka, wyróżnieni zostali też Daria Siwiec - opiekun p. Barbara Goclan i Dawid Kwieciński - opiekun p. Renata Konefał.

  G1

 • Kampania "Stop pożarom traw"

  W dniu 04 kwietnia 2017 r. nasza młodzież brała udział w pogadance "Stop pożarom traw"- kampanii przygotowanej przez Państwową Straż Pożarną. Kampania ma na celu edukować i uświadamiać, że wypalanie traw jest nie tylko niebezpieczne, ale również prawnie zabronione. W ramach kampanii „STOP pożarom traw” została uruchomiona strona internetowa http://www.stoppozaromtraw.pl/ – można na niej znaleźć wszystkie informacje o akcji oraz pobrać materiały.

 • Wicemistrzostwo Polski w badmintonie

  W dniach od 22 do 25 kwietnia 2017 r. w Głupczycach został rozegrany Finał Krajowy Ogólnopolskiej Gimnazjady w badmintonie. Naszą szkołę oraz województwo podkarpackie reprezentowały Beata Mycek i Zosia Tomczyk, uczennice klasy III a. Są one zawodniczkami sekcji badmintona klubu MKS "Stal" Nowa Dęba. Dziewczęta po bardzo trudnym losowaniu trafiły na silnych przeciwników. W drodze do finału pokonały drużyny z gimnazjów z Białegostoku i Strzelc Opolskich. W finałowej grze lepszym zespołem okazała się drużyna z Kędzierzyna Koźla. Wywalczenie srebrnego medalu a tym samym tytułu wicemistrzyń Polski zostało przyjęte z dużym uznaniem ze strony uczestników i trenerów biorących udział w zawodach. Należy nadmienić, że Beata i Zosia wygrywały mecze z dziewczętami reprezentującymi kadrę narodową Polski za co należą się im duże słowa uznania i gratulacje.

  Opiekunem drużyny był pan Dariusz Karnat.

  Serdecznie gratulujemy. 

 • Wyjazd na lodowisko

  W dniu 8.03.2017 r. grupa młodzieży z naszej szkoły wyjechała na lodowisko do Dębicy. Aktywnie i wspaniale spędziliśmy czas. Wyjazd miał wpływ na lepszą integrację i budowę więzi międzyludzkich. Bardzo dobrze sprawdziliśmy się w dziedzinie współpracy i pomocy koleżeńskiej. Dziękuję Wszystkim za udaną imprezę!

  M. Mazur.

 • SZKOLNY KONKURS ORTOGRAFICZNY „POLSKA PISOWNIA BEZ TAJEMNIC”

  Tradycją naszej szkoły jest coroczna organizacja konkursu ortograficznego. Przebiega on w dwóch etapach. W pierwszym biorą udział wszyscy uczniowie gimnazjum, którzy piszą dyktanda o zróżnicowanym poziomie trudności, przygotowane dla klas pierwszych, drugich i trzecich zgodnie z wymaganiami programowymi. Najlepsi uczniowie, finaliści przystępują do drugiego etapu. W tym roku szkolnym odbył się on 6 marca. Młodzież rozwiązywała trudne testy ortograficzne. Jury w składzie: p. Agnieszka Pazder, p. Renata Konefał, p. Barbara Goclan, p. Maria Krakowska wyłoniło laureatów:

   

  KLASY PIERWSZE

  I MIEJSCE

  Amelia Bartosiak, Emilia Licak, Julia Gołąbek 

  II MIEJSCE

  Julia Krelska, Karolina Trawińska

  III MIEJSCE

  Katarzyna Brzuszek

   

  KLASY DRUGIE

  I MIEJSCE

  Beata Kiełbowicz

  II MIEJSCE

  Weronika Bulanowska

  III MIEJSCE

  Rafał Kiełbowicz

   

  KLASY TRZECIE

  I MIEJSCE

  Monika Szczęch, Łukasz Rybak

  II MIEJSCE

  Monika Koper

  III MIEJSCE

  Gabriela Soja

  Agnieszka Pazder

 • Konkurs "Kochanowski i jego czasy"

  Uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w IX edycji konkursu ,,Kochanowski i jego czasy”, którego organizatorem był Zespół Szkół nr 1 w Nowej Dębie.

  W pierwszej kategorii – plastycznej zadaniem młodzieży było wykonanie ilustracji do wybranego utworu Jana Kochanowskiego.

  Nagrodzone zostały następujące osoby:

  • I miejsce - Aleksandra Pogoda (III a),
  • II miejsce - Monika Szczęch (III a),
  • III miejsce - Magdalena Trzeciak (III a),
  • wyróżnienie - Monika Pytka (III b).

   

  Drugą kategorią konkursową był turniej wiedzy - ,,1 z 10”, który odbył się 14 lutego br. Uczniowie musieli wykazać się znajomością życia i twórczości Jana Kochanowskiego oraz czasów, w których żył pisarz.

  Nagrody otrzymali:

  • I miejsce - Patrycja Gil (III a),
  • II miejsce - Żaneta Piechota (III a),
  • III miejsce - Marcin Parys (III a),
  • wyróżnienie - Izabela Orzechowska (III b).

  Serdecznie gratulujemy uczniom i ich opiekunkom, paniom Agnieszce Pazder oraz Barbarze Goclan.

  G1

 • Projekt edukacyjny "Świat pod mikroskopem"

  W bieżącym roku szkolnym uczennice klasy II B: Weronika Bulanowska, Katarzyna Gil, Ewelina Markiewicz, Magdalena Niemiec i Zuzanna Pasek wzięły udział w projekcie edukacyjnym z biologii pt. "Świat pod mikroskopem".

  Głównymi celami projektu było:

  - poznawanie budowy komórek organizmów z różnych królestw i roli struktur komórkowych,

  - poznawanie różnorodności organizmów jednokomórkowych,

  - kształtowanie umiejętności sporządzania preparatów mikroskopowych i doskonalenie techniki mikroskopowania .

  Uczestniczki projektu na zajęciach samodzielnie wykonywały preparaty z komórek roślinnych i mikroskopijnych organizmów żyjących w wodzie. Następnie prowadziły obserwacje, które dokumentowały fotografując przygotowane przez siebie preparaty. Ostatnim etapem ich działań było opracowanie notatek o obserwowanych obiektach z wykorzystaniem Internetu i innych źródeł informacji. Efektem ich pracy jest wystawa, którą można obejrzeć w sali biologicznej.

  Opiekunem projektu była p. Monika Jabłońska.

 • Konkurs fryzjerski "Bajkowa postać"

  W dniu 3.03.2017r. w Zespole Szkół nr 2 w Nowej Dębie odbył się Konkurs fryzjerski „Bajkowa postać”.

  Celem konkursu było:

   - rozwijanie wśród młodzieży zainteresowań fryzjerstwem oraz popularyzacja i pogłębianie wiedzy fryzjerskiej,

  - ukazanie walorów pracy fryzjera, jako formy działalności artystycznej,

  - umożliwienie łączenia wiedzy i wyobraźni z umiejętnościami praktycznymi,

  - podnoszenie własnych umiejętności i kreatywności w tworzeniu wymyślonego wizerunku.

  Szkołę naszą reprezentowały dwa zespoły:

  Aleksandra Pogoda i Ewa Pęczek oraz Claudia Sałek i Wiktoria Adamczyk – uczennice klasy III a.

  W konkursie oceniano:

  1. Estetykę i precyzję wykonania fryzury
  2. Zgodność makijażu, stroju i dodatków do tematu konkursu
  3. Pomysłowość i kreatywność 
  4. Ład i porządek na stanowisku pracy

   

  W imprezie udział wzięło 10 zespołów z ZS nr 2 i 4 zespoły z gimnazjów z powiatu tarnobrzeskiego. Uczennice Aleksandra Pogoda i Ewa Pęczek uzyskały pierwsze miejsce w swojej kategorii wiekowej za postać Myszki Miki.

  GRATULUJEMY.

  p.Maria Mazur

Wiadomości

Napisz do nas

 • Gimnazjum nr 1 im. Papieża Jana Pawła II w Nowej Dębie
  ul. M. Reja 7
  39-460 Nowa Dęba
 • (+48) 15-846-20-52

Galeria zdjęć